Kürt iş insanı ve Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD),  en çok satılan süzme yoğurt markası Chobani’nin sahibi, milyarder Hamdi Ulukaya, San Fransisco merkezli bira markası Anchor Brewing’i satın aldığını duyurdu.

Erzincan'ın İliç ilçesinden Amerika’ya gittikten sonra, New York'un kuzeyinde, kapatılmış olan bir yoğurt fabrikasını satın alarak ve beş yıldan kısa sürede, yıllık satışlarını sıfırdan 1 milyar doların üzerine çıkararak Chobani’yi ABD’nin en hızlı büyüyen markası yapan Ulukaya, büyük bir yatırıma daha imza attı.

ABD’de tüketilen en popüler biralardan ‘Anchor Steam’ ve ‘Christmas Ale’i üreten Anchor Steam Company’i satın alan Hamdi Ulukaya, satış anlaşmasına ilişkin yaptığı açıklamada, Anchor'un San Francisco'yu özel yapan bir firma olduğunu ve şirketin yeniden doğuşunun bir parçası olmaktan heyecan duyduğunu belirterek, "Bu şehre, tarihine ve cazibesine aşık oldum. Böyle yerlerde doğan markaların inanılmaz derecede özel olduğuna, değer verilip saygı duyulması gerektiğine inanıyorum” dedi.

Hamdii

TIME'ın dünyadaki en etkili 100 Kişisinden biri seçilmişti 

Hamdi Ulukaya ABD’de son 10 yılın en hızlı büyüyen ve "En Yenilikçi 10 Şirket" arasında yer alan Chobani’nin kurucusu ve CEO’su.

Oğlunun tedavisi için minibüste köfte satıyor Oğlunun tedavisi için minibüste köfte satıyor

Ulukaya, 1972 yılında Erzincan’ın İliç ilçesinde süt ürünleri üreten bir ailede doğdu.

İngilizce öğrenmek için Amerika’ya gittikten sonra, New York'un kuzeyinde kapatılmış olan bir yoğurt fabrikasını satın aldı ve beş yıldan kısa sürede yıllık satışlarını sıfırdan 1 milyar doların üzerine çıkararak Chobani’yi ABD’nin en hızlı büyüyen markası yaptı.

Fast Company tarafından açıklanan "2017 Dünyanın En Yenilikçi Şirketleri" listesinde Chobani, hem "Gıda" hem de "Sosyal Fayda" kategorilerinde ilk sırada yer aldı. Chobani aynı zamanda Fortune tarafından tüm sektörleri kapsayan "Dünyayı Değiştiren Şirketler" listesinde yer aldı.

Ulukaya’nın Chobani’ye yönelik vizyonu, özellikle gıda endüstrisinde köklü bir dönüşümü beraberinde getirdi. Kaliteli gıdayı daha erişilebilir kılmak vizyonuyla kurulan Chobani, kuruluşundan itibaren kârının bir bölümünü hayırsever faaliyetlere aktarıyor. Bu misyonu daha da ileriye götürmek için, Ulukaya, gıda sektöründe yer alan ve sosyal faydaya önem veren girişimcilere destek vermek amacıyla “Chobani Incubator”ı (Chobani Kuluçka Merkezi) 2016 yılında kurdu.

2017 yılında, Türkiye’deki girişimcilik ekosistemine katkı sağlamak amacıyla “Hamdi Ulukaya Girişimi”ni kurdu.

Ulukaya, 2015 yılında "The Giving Pledge”i (Bağış Taahhütü) imzalayarak servetinin büyük bir kısmını küresel mülteci krizine çözüm bulunmasına ayırdı ve dünyanın dört bir yanında yurdundan edilmiş insanlara daha iyi çözümler sunmak amacıyla "Tent Foundation"ı (Çadır Vakfı) kurdu. Aralarında Airbnb, Google, İkea, LinkedIn, UPS ve MasterCard’ın da bulunduğu 80 dev şirketi biraraya getirerek şirketlerin mülteci krizine son verme hedefine ulaşması amaçlı bir iş birliği platformu kurdu.

Ulukaya, 2017 yılında, iş dünyasında sergilediği farklı liderlik biçimi ve mülteci krizi konusunda yaptığı çalışmalardan ötürü TIME 100 listesine seçildi.

Editör: Meral Özdemir