Özgür Ayaydın - Özel Haber

Uzun yılardır aktif siyaset yapmayan eski milletvekili Leyla Zana, hakkında aldığı uluslararası ödüller nedeniyle açılan davada hakim karşısına çıkacak. 

Leyla Zana’nın avukatı İbrahim Çeliker, Kürt siyasetinin önemli bir ismi olan ancak uzun yıllardır aktif siyaset yapmayan Zana hakkında Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldığını söyledi. 

Türkiye'nin ilk Süryani Kütüphanesi açılıyor Türkiye'nin ilk Süryani Kütüphanesi açılıyor

Açılan davada hazırlanan iddianame ile Zana’ya, “Örgüt propagandası yapmak” ve “Düşman devletlerden ödül, paye almak” gibi suçlamalar ile yaklaşık 5 yıl hapis istendiğini söyleyen Çeliker, “Müvekkilim soruşturma aşamasında ifade vermedi. Ankara 27.Ağır Ceza mahkemesinde ikinci duruşması görülecek olan ve oraya katılacağız” dedi. 

Avukat Çeliker, yıllardır aktif siyaset yapmayan müvekkilinin yıllar önce uluslararası kuruluşların kendisine verdiği ödüllerden dolayı yargılanıyor olmasına çok şaşırdıklarını belirterek, “Aslında DTK davasından beri görüldüğü üzere Kürt siyasetçileri üzerinde bu tür soruşturma ve davalar tehdit amaçlı kullanılıyor. Biz acaba hangi ülke ile savaştayız ve hangi ülke düşmandır bunu da bu dava vesilesi ile öğrenmiş olacağız. Bu tür davalar devletin genel politikasından kaynaklanmaktadır” dedi.