Limon sirkesi, yemeklere, çaylara ve tatlılara eklenen bir baharat olan karanfilin sağlığa olan faydalarını tahtından edecek bir içecektir. Limon sirkesi, limon, su ve sirke ile hazırlanan basit ama etkili bir tariftir. Limon sirkesinin içeriğindeki asetik asit sayesinde birçok sağlık sorununa iyi geldiği bilinmektedir. Limon sirkesinin faydalarından yararlanmak için günde 2 çay kaşığı tüketmek yeterlidir. İşte limon sirkesi tarifi ve faydaları:

Bir milyon öğrenciye toplu ulaşım eğitimi Bir milyon öğrenciye toplu ulaşım eğitimi
  • Limon sirkesi yapmak için 6 adet limonu güzelce yıkayın ve doğrayın. Ardından cam bir kavanoza veya sürahiye koyun.
  • Üzerine 1 çay bardağı elma sirkesi veya üzüm sirkesi veya elinizde bulunan herhangi bir sirke ekleyin. Son olarak 1,5 litre su ilave edin ve tahta kaşıkla karıştırın.
  • Kavanoz veya sürahi hangisini kullandıysanız ağzını bir tülbentle kapatın. Kapak kullanmayın. Mayalanma süresi ortalama 1 ay kadardır.
  • Limon sirkesi hazır olduğunda süzün ve cam şişelere doldurun. Serin ve karanlık bir yerde saklayın.
  • Limon sirkesinin faydaları saymakla bitmez. Limon sirkesi, C vitamini ve antioksidan bakımından zengindir. Bu da bağışıklığı güçlendirmeye, vücudu zararlı maddelerden arındırmaya ve hücre hasarını önlemeye yardımcı olur.
  • Limon sirkesi, sindirim sistemine iyi gelir. Midede oluşan şişkinlik, gaz, hazımsızlık, kabızlık gibi sorunları giderir. Ayrıca mide rahatsızlıklarını azaltır ve bağırsak florasını düzenler.
  • Limon sirkesi, diş ağrısı için de birebirdir. Karanfil gibi diş ağrılarını azaltma etkisi vardır. Bu da limon sirkesinin içeriğindeki maddelerin diş yapısını uyuşturmasıyla gerçekleşir. Ayrıca ağız kokusunu giderir ve diş eti iltihabını önler.
  • Limon sirkesi, kan şekerini düzenler. Karanfil gibi kan şekerini düzene sokabilen limon sirkesini özellikle şeker hastaları tüketebilir. Kan şekeri problemleri yaşayan kişiler limon sirkesinin insülin görevinden faydalanabilir.
  • Limon sirkesi, kanın pıhtılaşmasını yavaşlatır. Karanfilde bulunan öjenol gibi limon sirkesinde de kanın pıhtılaşmasını yavaşlatan asetik asit bulunur. Bu nedenle düzenli bir şekilde limon sirkesi tüketmeden önce doktorunuza danışabilirsiniz.

Limon sirkesi, hem lezzetli hem de şifalı bir içecektir. Günde sadece 2 çay kaşığı tüketerek, pek çok faydasından yararlanabilirsiniz. Limon sirkesini suya, çaya veya salatalara ekleyerek tüketebilirsiniz. Limon sirkesinin sağlığa olan etkileri ile kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.