CERMİK -Dicle Elektrik Ekipleri önceki gün borç tahsili için Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı kırsal Ekinciler ve Karataş Mahallelerine gitti.

2017’den kalma tarımsal elektrik borcu olan 6 abonenin borcunu mahkeme kararıyla tahsil etmek için bölgede bulunan ekipler, bir anda kendilerini bilinçli çıkarıldığı iddia edilen anız yangının ortasında buldu.  Dedaş tarafından yapılan açıklamada, "Ekinciler Mahallesinde gerçekleşen işlem sırasında, durumu engellemeye çalışan kişiler, jandarmaların da aralarında yer aldığı görevlilere aldırmadan tarlada yangın çıkardı. Anızın yakılması ile çıkan yangının ortasında kalan görevliler canlarını zor kurtardı, olayın ardından jandarma soruşturma başlattı."denildi. 

Dicle Elektrik,  Mardin’de uzun süredir ödenmeyen elektrik borçlarının tahsili için mahkemeye başvurdu. Mahkeme, Mazıdağı ilçesine bağlı Ekinciler ve Karataş mahallelerindeki 6 trafonun sökülmesi yönünde karar verdi. Bunun üzerine Mardin İl Müdürlüğü’ndeki avukatlar, jandarma tarafından alınan tedbirlerin ardından bu mahallelere gitti. Trafoyu sökecek ekiple birlikte başlatılan çalışmada 2 mahallede toplam 5 trafonun söküm işlemini gerçekleştirildi.

Sağlık ocağını soyan hırsızlar yakayı ele verdi Sağlık ocağını soyan hırsızlar yakayı ele verdi

WhatsApp Image 2023-08-02 at 16.20.44

Güvenlik amacıyla bölgede bulunan jandarmalar ile birlikte tarlada çalışma yapan avukat ve sökme ekibi, 6'ncı trafoyu sökerken bir anda kim tarafından çıkarıldığı belirlenemeyen anız yangının ortasında kaldı. Kuru buğday saplarının yakılması sonucu çıkan yangın rüzgâr ve sıcağın etkisi ile kısa sürede yayıldı. Alevler arasında kalan ve büyük panik yaşayan görevliler canlarını zor kurtarırken, jandarma olayla ilgili soruşturma başlattı.

Bir olay da Şanlıurfa'da yaşandı. Elektrik borcunu ödemediği belirtilen tarımsal sulama abonelerine ait trafoları almak üzere Hilvan ilçesine bağlı kırsal Küskünlü Mahallesine giden Dicle Elektrik Şanlıurfa İl Müdürlüğü Ekipleri, mahkeme kararına uygun olarak 6 trafoya el koydu. Bu sırada enerjileri kesik olması gereken trafoların usulsüz biçimde kullanıldığı da belirlendi. 

Mahkeme kararına ve jandarmanın aldığı tedbirlere rağmen trafoların sökümü sırasında bazı kişilerin ekipteki görevlilere saldırdığı görüldü. Olaya müdahale eden jandarma, 4 kişiyi gözaltına aldı.