Aytemur, DDT Müdürü oldu Aytemur, DDT Müdürü oldu

Meral özdemir

Victor Hugo’nun ölümsüz eseri, "Notre Dame'in Kamburu Müzikali", Türkçe'ye çevrilmiş eşsiz uyarlamasıyla Diyarbakır'da  seyirci karşısına çıkıyor.

Fransız ve dünya edebiyatının en ünlü yazarlarından biri olan Victor Hugo’nun aynı adlı romanından,  Kumbara Görsel Sanatlar Topluluğu tarafından uyarlanan müzikal, Güneydoğu Anadolu turnesi kapsamında Diyarbakır'da sanatseverlerle buluşacak.

-Çirkin ile güzelin ölümsüz aşkı-

20. yüzyıl Paris’inde Notre-Dame Kilisesi’nin ön avlusundaki kerevete, kimsesiz bebekler bırakılırdı. Başdiyakoz Claude Frollo, böyle bir günde bulduğu sakat bebeği himayesine alır ve ona Quasimodo adını verir. Onu büyütür ve kilisenin zangocu yapar; ancak çanın sesi altın kalpli Quasimodo’nun giderek sağır olmasına yol açar. Ne var ki, Quasimodo’nun koruyucusu kabul edip büyük sevgi ve bağlılık duyarak büyüdüğü başdiyakoz, karanlık iç dünyasına hapsolmuş, dizginleyemediği nefretinin pençesinde kıvranan biridir.
Fransa’da imparatorluk döneminin ihtilal sonrası karanlık günlerinden kesitler sunan, kaderin insanların hayatındaki yerini ve bu yoksullukla mücadeleyi anlatan müzikal, Quasimodo ile Claude Frollo’nun ve Kral'a bağlı komutan Phoebus'un  çingene Kızı Esmeralda’ya olan aşklarını, zangoç ile papazın ruhlarında oluşan ikileme ve tepkilerine odaklanıyor.
 

-Müzikal tam bir görsel şölen-


Vural Bingöl, Kamala Mustafayeva, Andrea Bahar, Erhan Yaman, Seymur İlham, Ayça Azize Ergün, Hayri Diken, Burak Kılıç, Nilüfer Ömürlü, Merdis Uçkan, Ezgi Eneç, Umay Doğu, Burak Coşkun rol aldığı danslarıyla göz kamaştıran müzikalin, yönetmen koltuğunda  ise oyuncu Vural Bingöl var.

Vural Bingöl ve Erhan Yaman'ın uyarladığı, Andrea Primavera'ın kostüm tasarımını, dekorunu, Kamil Vatansever, Baybars Daştan, ses ve ışıklaması Ömer izgin'e ait 2 perdelik eser , 7 Ekim'de Diyarbakır Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi'nde  tam bir görsel şölene  davet ediyor.

Müzikal, ayrıca turne kapsamında 4 Ekim'de Siirt'te, 5 Ekim'de Mardin'de, 6 Ekim'de Batman'da, 8 Ekim'de Şanlıurfa'da, 9 Ekim'de de Gaziantep'te sergilenecek.