Türk futbolu ve Fenerbahçe'nin unutulmaz isimlerinden Selçuk Yula, vefatının 10. yıl dönümünde anılıyor. 

Ankara'da 8 Kasım 1959 yılında dünyaya gelen milli futbolcu Selçuk Yula, 6 Ağustos 2013 yılında İstanbul'da hayatını kaybetti. Milli Futbolcu Karacaahmet mezarlığındaki kabri başında anılacak. Anma törenine Fenerbahçe'li yöneticiler, spor camiası ve eski futbolcuların katılması bekleniyor.

Diyarbakırspor, bir hazırlık maçını daha kazandı Diyarbakırspor, bir hazırlık maçını daha kazandı

Selçuk Yula kimdir ?

Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi'nden mezun olduktan sonra kazandığı Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Ekonomi Bölümünde okurken başladığı profesyonel futbolculuk kariyerinde ilk adresi Şekerspor oldu. 1979 senesinde, daha sonra yaşamı boyunca özdeşleşeceği çocukluk hayali Fenerbahçe'ye transfer oldu. Hızlı koşuları, futbol aklı, golcülüğü ve penaltılardaki ustalığı ile üne kavuştuğu Fenerbahçe'de iki sezon üst üste gol krallığı (1981-82, 16 gol; 1982-83, 19 gol) yaşadı. 230 defa giydiği ve dört sezon kaptanlığını yaptığı sarı-lacivertli forma ile 86 gol attı.[1][2]

1986 senesinde, dönemin Almanya Bundesliga takımlarından SV Blau Weiss Berlin takımına transfer oldu. Bir sezon sonra Türkiye'ye dönerek Sarıyer kulübüne transfer oldu ve Sarıyer formasını dört yıl boyunca giydi. 1991 senesinde transfer olduğu Galatasaray'da geçirdiği son sezonunun ardından futbolculuk kariyerine son verdi. 21 kez formasını giyip 4 gol attığı A millî takımda 3 kez kaptanlık yaptı.

Jübilesini, aktif sporculuk yaşamını sonlandırdıktan 6 sene sonra, 22 Temmuz 1998 tarihinde Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu'nda kendisi için organize edilen özel bir maçta Fenerbahçe forması ile yaptı.[3] Bu jübile, 20 yıl süreyle Fenerbahçe'nin Başkanlık koltuğunda oturan Aziz Yıldırım döneminde, herhangi bir futbolcu için yapılan tek jübile organizasyonu olarak tarihe geçti.[4]

Evli ve 1 kız çocuğu babası olan Yula, spor yaşamının ardından, birçok gazete ve televizyonda köşe yazarlığı ve spor yorumculuğu yaptı.

6 Ağustos 2013 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu 53 yaşında öldü.[5][6] Cenazesi taraftarların büyük ilgi gösterdiği geniş katılımlı bir törenle Karacaahmet Mezarlığı'nda defnedildi.