Sur Belediyesi eşbaşkanları kayyım döneminden devralınan borçlara ilişkin yaptığı açıklamada, “Kayyum yönetiminin Belediyemize bıraktığı borç 143.228.558,99 TL'dir” diye belirtti.

Kayyim Sur Borclar

Sur Belediyesinin gelir gider durumuna ilişkin olarak da personel giderinin belediye bütçesinin yüzde 93’üne tekabül ettiği ifade edildi. Açıklamada, “Mayıs ayındaki toplam gelirimiz 14.079.673,51 TL iken, toplam giderimiz 26.460.213,80 TL'dir” denildi.

Diyarbakır’da sulama kanalına düşen köpek kurtarıldı Diyarbakır’da sulama kanalına düşen köpek kurtarıldı

Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinin DEM Partili Belediye eşbaşkanları Fatma Gulan Önkol ve Adnan Örhan, kayyım döneminden kalan borçlara ve belediyenin gelir gider tablosuna ilişkin açıklama yaptı.

Sur Belediyesi kayyımın borçlarını belediye binasında pankart asarak teşhir etti.

Sur Belediyesi Eş Başkanları Fatma Gulan Önkol ve Adnan Örhan, kayyum yönetiminden devraldıkları belediyenin gelir gider tablosunu paylaştı.

Sur Belediye Borclar

Sur Belediyesi’nden eşbaşkanlar imzasıyla yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Görevi devraldığımız günden bugüne yaptığımız incelemeler sonucu, Kayyum yönetiminin Belediyemize bıraktığı borç 143.228.558,99 TL'dir. 2019'dan bugüne yapılan tüm belediye faaliyetleri incelendiğinde yapılan harcamalarda, yıllık öngörülen bütçenin üzerinde harcama yapıldığı görülmektedir. 2024 yılında dahi öngörülen bütçenin seçime kadar olan ilk 3 ayında %50’sinden fazlasının harcandığını görmekteyiz. Yapılan harcamaların detayları ilerleyen süreçte kamuoyuyla paylaşılacaktır. Bu harcamaların ne kadar gerekli olup olmadığı kamuoyunun takdirine sunulacaktır.

Bir diğer önemli husus ise personel giderleriyle ilgilidir. 5393 Sayılı Belediye Kanunu'nun 49.  maddesinde de belirtilen, belediyenin yıllık toplam personel giderleri, gerçekleşen en son yıl bütçe gelirlerinin 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'na göre belirlenerek, yeniden değerleme katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarın %30'unu aşamayacağıdır. Ancak Sur Belediyemizde son 5 aylık değerlendirmemizde bu oran %93 tür. Bütçenin çok aşılması nedeniyle, maaş ödemelerinde problem yaşanmaktadır. Mayıs ayındaki toplam gelirimiz 14.079.673,51 TL iken, toplam giderimiz 26.460.213,80 TL'dir.

Bu gider içindeki personel maaşı tutarı ise 22.798.636 TL’dir. Mayıs ayı gelir ve giderimiz arasındaki fark -12.380.540,29 TL’dir. Göreve geldiğimizde en temel belediyecilik hizmetlerinin dahi yerine getirilmediği bir tabloyla karşılaştık. İlk günden hizmet adına tüm imkanlarımızı seferber etmiş durumdayız. Tüm halkımız bilmelidir ki, bu sorunları aşabilecek kararlılığa ve yetkinliğe sahibiz. Personel maaşlarıyla ilgili yaşanan problemi ve kayyum anlayışının yarattığı tüm tahribat ve eksiklikleri kalıcı şekilde çözeceğimize kimsenin şüphesi olmasın. Halkımıza ve çalışma arkadaşlarımıza bu süreçte gösterdiği anlayış için teşekkür ediyoruz.”

Editör: Nazmi Kahraman