Diyarbakır’da hobi olarak su kabağı oymacılığıyla ilgilenen 61 yaşındaki İsmail Yumlu, su kabaklarına adeta sanat eserine dönüştürüyor.

Emekli olduktan sonra Antalya’da hobi olarak başladığı su kabağı oymacılığına ilginin artmasıyla Diyarbakır Merkez Bağlar ilçesinde işyeri açtığını kaydeden İsmail Yumlu, su kabaklarına, uyguladığı farklı yötemlerle görsellik kattığını söylüyor.

Su kabaklarını lamba ve süs eşyasına dönüştürdüğünü ifade eden Yumlu, şöyle dedi:

''Mesleğime 6 yıl önce Antalya’nın Manavgat ilçesinde başladım. Geçen sene Diyarbakır’a gelerek burada devam ettiriyorum. Usta öğretici belgesine sahip olduğum için de isterim ki memleketimin insanına da bu mesleği öğretmeyim. Su kabağından yaptığım lambaları eskinde millet banyoda kullanırdı, içinde pekmez, baharatın saklanması için kullanılırdı. Şimdi ise biz su kabaklarını kurutarak lamba yapıyoruz. Aynı zamanda su kabağı yeniliyor, yaprağından sarma yapılır ve turşusu dahi olur. Ama kuruduğu zaman biz sanata dönüştürüyoruz.''

Yumlu, Diyarbakır’da öğrenci yetiştirmeyi çok istediğini kaydederek, ''Çünkü sanat çoğaldıkça güzelleşiyor. Aynı zamanda bir kalkınma da olacak'' dedi.

KARGOYLA YURT DIŞINA GÖNDERİLİYOR

Sanayi Mahallesi kademeli olarak yeşillendirilecek Sanayi Mahallesi kademeli olarak yeşillendirilecek

Amerika, Almanya, Fransa gibi birçok ülkeye sipariş üzerine süslediği kabakları gönderdiğini şfade eden Yumlu, şöyle dedi:

''Su kabağından yaptığım lambaları daha çok Antalya’da yabancı uyruklu misafirlere satıyordum. Maalesef ki yabancı uyruklular el emeğine daha çok ilgi gösteriyor. Türkiye’de fazla satış yapamadığım için daha çok yurt dışına kargo ile gönderiyorum. Bu ülkeler arasında Amerika, Almanya, Fransa gibi ülkeler var. İnsan işini severek yaptı mı ekmeğini de yer. Şu an yaptığım iş hayal gücüne bağlıdır. Hayal gücün ne kadar büyükse o kadar işleme yaparsın.''