CHP  Genel Başkanı  Kılıçdaroğlu, siyasi yasaklı mı? olacak CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, siyasi yasaklı mı? olacak

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 6 Şubat’ta meydana gelen depremin Diyarbakır’da da yaşandığını, ancak bazı konularda ayrımcılık yapıldığını söyledi. Anzele’de yapılan kamulaştırma ve bedellerini de eleştiren Tanrıkulu, “Bazı evler 1 adet İPhone fiyatına kamulaştırılmış, insanlar mağdur edilmiştir” dedi. 

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen CHP Diyarbakır milletvekili Sezgin Tanrıkulu, depremden etkilenen Diyarbakır esnafına kredi geri ödemelerinde ayrımcılık yapıldığını söyledi. Tanrıkulu, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında afet bölgesi ilan edilen yerlerde işletmesi zarar gören esnafın Halk Bankası tarafından kullandırılan kredilerinin geri ödemeleri için 6 ay daha faizsiz erteleme imkanı getirildiğini ancak deprem bölgesi Diyarbakır’ın bundan muaf tutulduğunu söyledi. 

Tanrıkulu, Diyarbakır'daki esnafların bu imkandan yararlanamadığını belirterek, “Cumhurbaşkanı tarafından uygulanan bu ayrımcılığı kınıyorum. 500’den fazla kişinin yaşamını yitirdiği Diyarbakır'ın da bu kapsam içine alınmasını istiyorum” dedi. 

Merkez Sur ilçesinde bulunan ve adını Diyarbakır’ın eski içme su kaynağı Anzele’den alan Anzele Mahallesi'nde yapılan acele kamulaştırma sonucunda vatandaşların mağdur edildiğini söyleyen Tanrıkulu,  “Bir vatandaş aradı, bir İPhone fiyatına evlerin kamulaştırıldığını söyledi. Tanrıkulu, "Kamulaştırma bedeli bazı konutlar için 60 bin lira belirlenmiş, vatandaş mağdur edilmiştir. Sur ilçesinde 2016'dan bu yana düzenleme çalışmalarının devam ediyor. Dört mahalleyle ilgili olarak yapılan hiçbir çalışma yok. Sadece ranta dönük çalışmalar var. Yeni bir çalışma yapılması lazım" diye konuştu.