MEB duyurdu! Ara tatil Ramazan Bayramı'yla birleşiyor mu? MEB duyurdu! Ara tatil Ramazan Bayramı'yla birleşiyor mu?

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yükseköğretim öğrencilerine teknolojik cihaz ve internet desteği verilmesine ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, açık öğretim öğrencileri hariç, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve satın alma tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olan yükseköğretim öğrencileri, bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin 500 TL’lik destekten faydalanabilecek.

CİHAZI SATARSAK NE OLUR?

Destek kapsamında alınan cihazlar, destekten yararlanma tarihinden itibaren en az 2 tam yıl süre ile sadece destekten yararlanan tarafından kullanılabilecek. Cihazların 2 yıl içinde satılması veya başka bir kullanıcı tarafından kullanıldığının tespit edilmesi halinde; destek ödemesinin yapıldığı tarihten itibaren belirlenen gecikme zammı oranında hesaplanacak faiz ile birlikte destekten yararlanandan geri alınacak.

12 AY BOYUNCA ÜCRETSİZ İNTERNET

Ayrıca öğrencilere bir hatla sınırlı olmak üzere 12 ay boyunca aylık en fazla 10 gigabayt ücretsiz internet desteği verilecek. Bu destek, nihai satış fiyatı 9 bin 500 TL’yi aşmayan mobil telefon cihazları ile bilgisayar cihazlarının elektronik ortamda düzenlenen fatura ile yapılan satın alımlarda kullanılabilecek.

DESTEKTEN NASIL YARARLANILIR?

Destekten yararlanmak isteyen öğrencilerin, 1 Kasım itibarıyla başvuru yapabilecekleri bir web sitesi üzerinden başvuru formunu doldurmaları ve gerekli belgeleri sunmaları gerekiyor. Başvuru sonucunda uygun bulunan öğrencilere, teknolojik cihaz ve internet desteği için bir kod verilecek. Bu kod ile istedikleri cihazı satın alabilecek olan öğrenciler, aynı zamanda internet desteği için de başvuruda bulunabilecekler.

'Yükseköğretim Öğrencilerine Teknolojik Cihaz ve İnternet Desteği Verilmesine İlişkin Karar' Resmi Gazete'de yayınlanan kararda şu ifadelere yer verildi:

Ekli "Yükseköğretim Öğrencilerine Teknolojik Cihaz ve Internet Desteği Verilmesine İlişkin Karar"ın yürürlüğe konulmasına karar verilmiştir.

MADDE 1- (1) Bu Kararın amacı, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 184 üncü maddesinin birinci fıkrasının (h) bendi uyarınca yükseköğretim öğrencilerine teknolojik cihaz ve internet desteği verilmesine ilişkin usul ve esasların belirlenmesidir.

26 YAŞINDAN GÜN ALMAMIŞ KİŞİLER YARARLANABİLECEK

MADDE 2- (1) Satın alma tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olan, açık öğretim öğrencileri hariç, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yükseköğretim öğrencilerinin her birine, bir defaya mahsus olmak üzere teknolojik cihaz desteği ve bir yıllık internet desteği sağlanır.

DESTEK TUTARI TOPLAMDA 5 BİN 500 TL (2)

Bu destek, nihai satış fiyatı 9.500 Türk Lirasını aşmayan mobil telefon cihazları ile bilgisayar cihazlarının elektronik ortamda düzenlenen fatura ile yapılan satın alımlarında kullanılır. İkinci el cihaz satın alımları bu destek kapsamı dışındadır. Her öğrencinin bir defaya mahsus olmak üzere kullanabileceği teknolojik cihaz destek tutarı toplamı en fazla 5.500 Türk lirasıdır.