Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19'un yeni varyantı olan 'Eris' ile ilgili  açıklamaarda bulundu.

Bakan Koca, gazetecilerin Kovid-19 varyantı Eris'in Türkiye'de görülüp görülmediğine ilişkin sorusunu, "Ülkemizde bu ve benzeri bir varyant görülmedi.

Bu görülen varyantlar sakın bizi endişelendirmesin ve kapandığımız dönemlere geçme gibi bir durum söz konusu değil. Hala Kovid görülüyor. Bu dönemde giderek mutasyonlarla, etkinliği daha da azalan bir varyant dönemi görüyoruz" dedi.

Göç, kızamık vakalarını artırdı

Bakan koca,  dünyanın birçok ülkesinde özellikle göçlerin etkisiyle son dönemde kızamık vakaların arttığını ifade ederek, şunları söyledi:
"Korunmanın en etkili yolu aşı. Bununla ilgili herhangi bir terddütümüz yok. Bütün vatandaşlarımızın, evlatlarımızın  9. ayda 12 ayda ve 4 yaşında olmaları son derece önemli.

Şırnak'ta otomobil ile kamyonet çarpıştı: 5 yaralı Şırnak'ta otomobil ile kamyonet çarpıştı: 5 yaralı

Biz de kızamık 2-3 ay öncesine kadar azaldı. Ağırlık ilimiz İstanbul sonra Ankara sonra Gaziantep, Kocaeli ve Diyarbakır şekilde.  Sahada yaygın aşılamayı hem mobil hem aile sağlığı merkezlerimizde aşılamayı sürdürüyoruz. Endişe edilecek bir durum yok. Giderek sayıların azaldığını kontrol altında olduğunu söyleyebilirim."