Dicle Elektrik Genel Müdürü Yaşar Arvas, özellikle tarımsal alanda yoğun elektrik kullanımı nedeniyle sistemde çökme tehlikesi olduğunu söyledi.

 
Arvas, yaşanan yüksek elektrik tüketimi sorununun sadece sıradan tüketicileri değil, üreticileri ve bölgeyi besleyen enerji üretim santrallerini de olumsuz etkilediğini belirtti.

n Yaşar Arvas, Güneydoğu'da 6 ilde elektrik dağıtımı hizmeti verdiklerini, tarımsal sulama alanlarında gerçekleşen yüksek elektrik tüketiminin altyapıyı olumsuz etkilediğini bildirdi.

Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin’deki tarımsal sulama abonelerinin yoğun enerji kullanımı, enerji arzının sürdürülebilirliği önünde engel teşkil ettiğini kaydeden arvas, tüketim artışının sürmesi halinde, bölgede enerji arzının güvenliği ve kalitesinde çöküş yaşanmasının kaçınılmaz hale gelebileceğini kaydetti.

Arvas, iletim seviyesinde enerji arzının güvenliği ve kalitesinin kritik bir düzeye ulaştığını bildirerek, şöyle dedi:

''Hatların kapasitesinin çok üzerindeki yüklenmeler ve bölgedeki tarımsal sulama abonelerinin de talep etmesi nedeniyle dönüşümlü elektrik kesintilerine gitme zorunluluğu doğdu. Elektrik şebekesinin çökme tehlikesiyle başa çıkmak için Dicle Elektrik ekipleri yoğun bir çaba içerisinde. Ancak tarımsal sulamada meydana gelen ve birçoğu usulsüz olan tüketim artışı sürerse, bölgede enerji arzının güvenliği ve kalitesinde tam anlamıyla bir çöküş yaşanması kaçınılmaz hale gelir. Bu sebeple GAP sulama projesinin bir an evvel tamamlanması bölgenin tarımsal sulamada nefes almasına destek sağlayacaktır.

Emeklilere Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi ne zaman yatacak? 29 Ekim bayram ikramiyesi ne kadar olacak? Emeklilere Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi ne zaman yatacak? 29 Ekim bayram ikramiyesi ne kadar olacak?

Şirketin raporlarına göre, tarımsal sulama nedeniyle bazı bölgelerde enerji tüketiminde yıllık %50'ye varan artışlar yaşanırken, genel bölge ortalamasında ise %10'luk bir artış gözlemleniyor. Dicle Elektrik saha ekipleri, şebekeleri stabil tutabilmek adına yoğun bir çaba sarf etse de bölgedeki ani ve yüksek tüketim artışı, enerji dağıtım şebekelerinde kalıcı hasara neden oluyor.''