Meral Özdemir

Diyarbakır gastronomisi sosyal medyayla dünyaya açılıyor Diyarbakır gastronomisi sosyal medyayla dünyaya açılıyor

Üst üste gelen zamlarla, semt pazarlarında bile sebze ve meyve cep yakmaya devam ederken, Güneydoğu'da kadınlar yüksek fiyatlardan dolayı kış hazırlığına başlayamadı.
 Yaz mevsimini yavaş yavaş geride bırakmaya hazırlandığımız şu günlerde kadınlar, geçmiş yıllarda harıl harıl salça çıkarmaya, patlıcan-biber kurutmaya başlamış olurdu. Ancak bu yıl sebze ve meyvede yüksek seyreden  fiyatlar nedeniyle semt pazarlarına gelen kadınlar, tezgahlardan eli boş dönmenin üzüntüsünü yaşıyor.


 
-Alan da satan da memnun değil-

Patlıcanın 15-19, domatesin,15-20, fasülyenin 45-50, bamyanın 60-80, salatalığın 15-17- biberin 20-40, karpuzun 15-20 liradan düşmediği tezgahlar da yerli mahsül çıksa da henüz geçmiş yıllardaki satışlarını yakalamış değil.
Tezgahında özenle sergilediği karacadağ yöresine ait olduğunu belirttiği domatesi kafiyeli melodiyle satmaya çalışan Ahmet Çelik, sabahın erken saatlerinde sebze halinden aldığı 10 kasanın öğlen olmasına rağmen sadece birini satabildiğini üzüntüyle anlattı.


Çelik, yerli mahsülün çıkmasına rağmen günü zararla kapadıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:
"Herşey çok pahalı. Zam üstüne zam geliyor. Neredeyse yaz bitecek hala domates 15-20 lira. Halden aldığımız kasaların büyük bir kısmını satamıyoruz. Eskiden kadınlar kasa kasa domates alıp salça yapardı. Fiyat soruyorlar ve gidiyorlar. Önceleri 10 kilo domates alan şimdi ancak 3 kilo alıyor. Haldeki ürüne neredeyse bir servet yatırıyoruz. Ama maalesef günü hep zararla kapatıyoruz. Çok değil, önceki yıllar semt pazarı cıvıl cıvıl kalabalıktı. İnsanlar kış hazırlığı için kasa kasa sebze-meyve alırdı. Şimdi 1 lira ucuz mal için bütün pazarı dolaşıyorlar. Herkes mutsuz. Alan da satan da memnun değil."

-Kurutma ve salça hayal-
 
Pazar arabasını peşinden sürükleyerek tezgah tezgah fiyat soran Nevin Özbay da pahallıktan yakındı.
"Fiyatları korkunç yüksek" şeklinde tanımlayan Özbay,  bu yıl kış hazırlığına başlayayamanın üzüntüsünü yaşadığını söyledi.
Özbay,ailelerin kalabalık olması nedeniyle geçmişte genelllikle bu dönemde patlıcan-biber kurutmaya, salça çıkararak kış hazırlığına başladıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:
"Her şey o kadar pahallı ki bırakın kış hazırlığına başlamayı günlük-haftalık ihtiyacımızı bile alamıyoruz artık. Yaz bitecek, bamya hala 80-90 lira, domates 15'den aşağı düşmüyor. Biber yine öyle. Recel yapayım dedim vişne 60 lira. Eskiden 1-3 liradan kasa kasa domates alıp salça yapardık. Patlıcan,biber kuruturduk. Artık hayal. Kışın ne yiyeceğiz. Nasıl geçecek. Bir kaç kilo alıp biraz biraz başlayayım dedim. Ama her şey ateş pahası. Görüyorsunuz insanlar tezgahlara bakıp birşey almadan pazardan çıkıyor. Ben de elim boş eve dönüyorum. "