Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde bulunan 3 bin yıllık Zerzevan Kalesi, yılın en etkileyici perseid meteor yağmurunu izlemek isteyen gökyüzü meraklıları ve fotoğraf tutkunlarını misafir etti.

Zerzevan Kalesi’nin Türkiye’de gökyüzü olaylarının, gezegenlerin ve galaksilerin en iyi izlendiği noktalardan birisi olmasından ötürü çevre illerden ve yurt dışından bir çok vatandaş, meteor yağmurunu izlemek için buraya geldi. Saat 23.00’e kadar kalede meteor kaymasını bekleyen gökyüzü tutkunları, vaktin dolmasıyla gökyüzünde kayan meteorları heyecanla seyredip, kameralarına kaydetti.

GÜNCELLEME - Siirt'te CHP İl Kongresi'nde arbede yaşandı GÜNCELLEME - Siirt'te CHP İl Kongresi'nde arbede yaşandı

AW007229_11

Zerzevan Kalesi’nin Türkiye’de gökyüzü olaylarının, gezegenlerin ve galaksilerin en iyi izlendiği noktalardan birisi olduğunu belirten Zerzevan Kalesi Kazı Başkanı Doç. Dr. Aytaç Coşkun, hem yurtiçinden hem yurtdışından birçok vatandaşın kaleye gökyüzündeki hareketliliği seyretmek için geldiğini belirtti. Özellikle genç ve çocukların gökyüzü ile iletişim kurdukları noktalardan birinin Zerzevan Kalesi olduğunu söyleyen Coşkun, “Zerzevan Kalesi 3 bin yıllık bir şehir. Şehrin gökyüzü ile hep bir ilişkisi olmuş. Zerzevan Kalesi’nde her yıl binlerce vatandaşın katıldığı gözlem etkinliği düzenleniyor. Bugün de meteor yağmuru etkinliği düzenleniyor. Şu anda hem yurtiçinden hem de yurtdışından gelen turistler yılda bir defa gerçekleşen bu gök olayını izlemeye geldiler.  3 bin yıl öncesinden itibaren Zerzevan Kalesi, gökyüzüyle ilişkili ve Roma döneminde gökyüzü ile bağlantısı var. Çünkü Mitras kutsal alanına sahip. Dünyada son ortaya çıkarılmış tek kutsal Mitras alanı Zerzevan Kalesi’ndedir. Biz biliyoruz ki bu bütün kutsal alanlar gökyüzü ile bağlantılıdır. Konumları, inşa edilişleri, törenleri, ritüelleri hepsi gökyüzü yıldızlar ve gezegenlerle ilgilidir. Bu nedenle burada yapılan gökyüzü olayları 3 bin yıldır yapılıyor. Günümüzde de geçmişte nasıl yapılıyorsa şimdi de vatandaşlarımız zerzevan kalesinde buluşuyor” dedi.

AW007229_05