Van'da 42 kişinin çığda hayatını kaybettiği yolda AFAD tarafından yapılan çalışmalarla çığ tehlikesi olan yerler beölirleniyor.

Van'da 4 ve 5 Şubat 2020'de düşen çığ sonucu 42 kişinin hayatını kaybettiği Van-Bahçesaray kara yolu, yağışın olduğu günlerde trafiğe kapatılıyor, çevredeki yerleşim yerlerine uyarılar gönderilerek can kayıplarının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Yüksek dağların yamaçlarından geçen ve her yıl kış mevsiminde sürücüleri endişelendiren Van-Bahçesaray kara yolunda 4 yıl önce düşen iki çığ, büyük acıların yaşanmasına neden oldu.

Murat Kurum Leman’ın kapağında Murat Kurum Leman’ın kapağında

Van'dan Bahçesaray'a yolcu taşıyan minibüs ile aynı bölgede karla mücadele çalışması yürüten iş makinesi, 4 Şubat 2020'de 2 bin 985 rakımlı Karabet Geçidi yakınlarında düşen çığın altında kaldı. 8 kişinin yaşamını yitirdiği çığda arama kurtarma çalışmaları devam ederken 5 Şubat'ta ikinci çığ düştü, 11 jandarma personeli, 9 güvenlik korucusu şehit oldu, 2 itfaiye personeli ve yardıma giden 12 kişi hayatını kaybetti.

Yolda 4 yıl önce yaşanan acıların tekrarlanmaması için Afet ve Acil Durum İl Müdürlüğü (AFAD) üst düzeyde önlemler alıyor.

AFAD İl Müdürlüğü koordinesinde 7 kurumdan 16 teknik personelle oluşturulan "Çığ Tehlikesini Belirleme ve İzleme Komisyonu" üyeleri, bölgedeki riskli alanlarda ölçümler yaparak çığ tehlikesi bulunan yerleri belirliyor.

Çığ riski olduğu değerlendirilen günlerde bölgedeki yerleşim yerlerinin muhtarlarına uyarı mesajı gönderen AFAD, durumu Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü ve jandarmaya ekiplerine bildirerek yolun geçişlere kapatılmasını sağlıyor.

Çevredeki mahallelerin muhtarları da telefonlarına gelen "çığ riski" mesajından sonra sorumlu oldukları yerleşim yerlerindeki vatandaşları ve sürücüleri yola çıkmamaları konusunda uyarıyor.

Çığ riski nedeniyle Bahçesaray yolu kapalı tutulduğunda ulaşımın Bitlis Hizan ilçesindeki alternatif yoldan sağlandığı ilçede, durumu ağır olan hastalar da Sağlık Bakanlığı ve güvenlik güçlerinin helikopterleriyle hastanelere ulaştırılıyor.
((AA)

Editör: EYYUP KAÇAR