İngiltere'nin Nottingham kentinde bulunan ve tarihi yaklaşık 5 asır öncesine dayanan altın yüzük, çözülmeyi bekleyen gizemli bir mesaj içeriyor.

İngiltere'de yaşayan Andy Taylor, Nottingham'daki Sherwood ormanı yakınlarındaki çiftlik arazisinde metal dedektörü ile arama yaparken, bir yüzük buldu. Uzmanlarca yapılan incelemede yüzüğün 460 yaşında olduğu tahmin ediliyor.

16'ncı yüzyılda popüler bir aşk simgesi olan yüzüğün, ağırlığının yaklaşık 15 gram, iç kısmında ise  'I Meane Ryght' yazılı bir mesaj olduğu belirlendi.

Uzmanlara göre bu mesaj iki anlama geliyor.   "Doğru olanı yapmaya çalışıyorum" ya da örneğin; biri bir sürüş ya da yürüyüş sırasında sağa gitmesi gerekirken sola, yani yanlış yöne gidiyorsa. "Sağa demek istedim, sola değil" şeklinde yorumlanabilir.

Öte yandan, Hansons Müzayedecilik'in sahibi Charles Hanson, yüzüğün "yüksek statüyü işaret eden bir hediye" ya da bir "nişan yüzüğü" olabileceğini söyledi.

Hanson, yüzüğün iç kısmındaki mesaja ilişkin "İç kısma yazılan mesajlar, yüzüğü takan ve veren dışında herkes için bir sırdır, bu nedenle 'I Meane Ryght' ifadesinin, yüzüğün sahibi için ne anlama geldiğinden emin olmak zor" dedi.

Mal varlığını fazla gösterince suçlu bulundu Mal varlığını fazla gösterince suçlu bulundu

Yüzük, bu yılın sonlarında Etwall, Derbys'deki Hansons Müzayede Evi'nde yaklaşık 2 ila 3 bin sterlinden (70 ila 100 bin TL) açık artırmaya çıkacak.

(BBC)