Diyarbakır’da, 2019 yılında öldürülen avukat Armanç Arkaş’ın aile avukatlaları, müebbet hapis cezası onaylanan A.D., yakınları tarafından tehdit edildiklerini öne sürdüler. 

Öldürülen avukat Armanç Arkaş’ın ailesinin avukatları tarafından yapılan yazılı açıklamada, Arkaş’ı öldürmekten yargılanan A.D.,’nin müebbet hapis cezasının Yargıtay tarafından onandığı belirtildi. Kesinleşmiş yargı kararını itibarsızlaştırmak için daha önce de tanık oldukları kirli güç odaklarınca planlı ve organize bir kampanyanın yürürlüğe konulduğu belirtilen  açıklamada şöyle denildi:

D96C5 Y F W4 A E Cinz“YARGI KARARLARINI İTİBARSIZLAŞTIRMAK İSTİYORLAR”

“Dava dosyasında dinlenen T.K isimli bir kişinin gerçeklikten uzak bir şekilde ve tümüyle gerçeği saptırarak kamuoyuna bazı açılamalarda bulunması üzerine bu açıklamayı yapma zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Tanık T.K’nın yalan beyanda bulunması için kendisine tehdit ve şantaj yapıldığı yönündeki iddiaları yalan ve asılsızdır. Tanık o dönemde kendisi bizlere ulaşmış ve tanıklık yapmak istediğini beyan etmiştir. Tanıklığı da dosyanın esasını etkilememiş, gerekçeli kararda da değinilmemiştir. Yine haberde tanık T’nin sanki istinaf bozmasından sonra tanık olarak dinlendiği şeklindeki değerlendirme de gerçekdışıdır. Zira tanık T. ‘nin soruşturma aşamasındayken dinlenmiştir. Önemle belirtmek isteriz ki tanık T.’nin tanıklık yaparken ileri sürdüğü iddialar başka tanıklarca da teyit edilmiştir. Yine mahkeme kararını tanık ifadelerinden ziyade olay sırasındaki görüntü kayıtlarının uzman bilirkişilerce incelenmesi sonucunda hazırlanan ve dosyaya sunulan uzman raporları ve diğer somut delillere dayandırmıştır.  Davanın esasıyla ilgili olmayan bu iddianın asıl amacının kanun dışı yollarla yargı kararlarını itibarsızlaştırmak ve ortadan kaldırmak olduğunun da farkındayız.”

Açıklamada, sanığın avukatının da kendince mahkemeyi etkilemek için aile avukatlarını  “terörle irtibatlı” gösterecek şekilde dava dosyasına bir dilekçe sunduğu ve savunma ile alakası olmayan, avukatları hedefleyen bu tavrı nedeniyle sanığın avukatı hakkında da suç duyurusunda bulunduğu da belirtildi. Açıklamada devam ile şöyle denildi:

Avukat Armanc Arkasi Olduren Saniga Muebbet H23977 E2A1F.jpgADLİYE ETRAFINDA PUSU ATAN SİMSARLARI BİLİYORUZ”

“Bu yalan haber yayınlandıktan sonra katilin bizzat kardeşi meslektaşımızı tehdit edecek şekilde kendisine mesaj göndermiş, cinayet failinin bazı yakınları da sosyal medya hesapları üzerinden tehdit ve hakaret mesajları yayınlamıştır. Ayrıca bazı yerel sosyal medya hesaplarının da bu karalama kampanyasına katıldığını hayretle izliyoruz.  Tezgahın farkındayız, kuranları da tahmin ediyoruz. Adliye etrafında pusu atan simsarları da biliyoruz. Gerek sanık yakınlarının, gerekse de tanık T.’nin Meslektaşımıza karşı bu yürüttükleri bu organize saldırıya karşı gereken suç duyuruları yapılmış; tehdit mesajları, görsel kayıtları gibi tüm somut delillerin tamamı savcılığa sunulmuştur. Asıl amacın bir katilin daha yasadışı bir şekilde serbest bırakılması olduğunun da farkındayız. Davada olduğu gibi bize karşı yürütülen bu yalan ve iftira kampanyasında da bir kez daha gerçek kazanacak.”   

Diyarbakır milletvekili pazardan ekonomiyi yorumladı Diyarbakır milletvekili pazardan ekonomiyi yorumladı

Editör: Ferit Aslan