Sınav tarihi açıklandı Sınav tarihi açıklandı

Alman Sol Parti milletvekili gözaltına alındı

c8546cb7-2aaf-4deb-830f-759e21c47f9f

Alman Sol Parti milletvekili Gökay Akbulut’un, 3 Ağustos’ta uçak ile Antalya’ya indiği sırada pasaport kontrolünde gözaltına alındı. Milletvekili olduğunu belirtmesine rağmen polis, Akbulut’a hakkında, “Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan yakalama kararı olduğunu belirtti. 

Bir süre havalimanında tutulan Akbulut daha sonra sağlık kontrolünden geçirildi ve savcılığa çıkarıldı. Alman Dışişleri Bakanlığının devreye girmesi ile Akbulut serbest bırakıldı. 

Soruşturmanın Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Akbulut’un sosyal medya paylaşımları nedeniyle başlatıldığı öğrenildi. 

Frankfurter Allgemeine Zeitung konuyla ilgili haberinde, Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği ve Antalya Konsolosluğu’nun Akbulut’la yakın iletişim halinde olduklarını yazdı. Gazete Alman hükümetinin “üst düzeyde farklı kanallardan” olaya müdahil olduğunu ve Türkiye Adalet Bakanlığı’nın da devreye girdiği kaydetti.

Medyada çıkan haberler üzerine sosyal medya hesabından kısa bir açıklama yapan Gökay Akbulut, “Bu olay, Türkiye’de kuvvetler ayrılığı olmadığını bir kez daha gösterdi. Ama endişelenmeyin! Hakkımda yakalama kararı çıkartarak beni sindiremeyeceksiniz” dedi. (DW Türkçe)