Diyarbakır'ın en kalabalık caddesi 5 gün trafiğe kapatıldı Diyarbakır'ın en kalabalık caddesi 5 gün trafiğe kapatıldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kayyım döneminde tarihi Anzele Çeşmesi ve civarında bulunan tescilli yapıların korunmasına yönelik Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından Kentsel Tasarım Projesi ve raporunun hazırlanması üzerine bir karar aldı. Atanan kişilerden oluşturulan Büyükşehir Belediyesi Meclisi, 25 Ekim 2021 tarihinde Anzele Çeşmesi’nin civarında yer alan ve Suriçi Kentsel Sit Koruma Amaçlı İmar Planı’na göre park olarak ayrılan alanda kalan 88 taşınmazın kamulaştırılmasına karar verdi. Bu karardan sonra hak sahipleri mahkemenin belirlediği rakamı yetersiz bularak kabul etmedi.

‘Hak sahipleriyle görüşüldü’

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Serra Bucak ve Doğan Hatun, Sur Belediyesi Eşbaşkanları Fatma Gulan Önkol ve Adnan Örhan ile beraberindeki heyet, Anzele Parkı çevresinde bulunan ve hakkında “kamulaştırma” kararı verilen yapıların sahipleriyle bir araya geldi.

‘Mağduriyetimiz giderilsin’

Anzele Parkı’ndaki buluşmada yurttaşlar, kamulaştırma kararından sonra mahkeme kararıyla kendilerine 180 bin TL karşılığında evlerinden çıkmalarının istendiğini belirterek, bu rakamla bugünün koşullarında ev almanın mümkün olmadığını söyledi. Yapılarının yıkılmasını istemediklerini kaydeden yurttaşlar, mağduriyetlerinin giderilmesini talep etti.

Ortak çözüm

Yurttaşların yaşadığı sorunlara çözüm bulmak için mahalleye geldiklerini belirten eşbaşkanlar, yurttaşların mağduriyetlerinin ortadan kaldırılması için konuyu yerinde inceleyeceklerini söyledi. Eşbaşkanlar, konuyu taraflarıyla istişare ederek, ortak çözüm bulmaya çalışacaklarını belirtti.

Editör: Nazmi Kahraman