CHP Genel Başkanı Özgür Özel, KRT televizyonu canlı yayınında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

'Eğer geçim olmazsa seçim olur'

Erken seçim tartışmalarına ilişkin soru üzerine Özgür Özel, şunları söyledi:

"Bana kalsa yarın karar alalım, 2 ay sonra yapalım seçimi ama benim elimde değil. Erken seçim konusunda hiçbir farklı düşüncem yok. 360 milletvekilim olsa ben gereğini yaparım. Erdoğan'ın görevden ayrılmasının 2 yolu var, ya kendisi seçimleri yenileyecek ya da parlamentoda 360 el kalkacak. Bende 130 var. Ben, seçmenle kurulan akde ihanetin çok ağır bedelleri olacağını biliyorum. Ben o gün şunu söyledim, 'Ben istemeyeceğim ama erken seçim halk istediğinde olur, onu da ben dillendiririm.' dedim. Normalleşme görüşmeleri dahilinde 'Emeklinin 10 bin lirasını artıralım, asgari ücrete zam, çiftçiye taban fiyatları yükseltin, kredi kartı faizlerini silin, vergiyi kaldırın' dedim. Vergide adalet paketi önerdim. Eğer geçim olmazsa seçim olur. Biz, bir erken seçim talebini erkenden tüketirsek, günü geldiğinde bir esprisi kalmaz."

'Aday belirlendiğinde seçimi kazanmış olsun bu sefer'

CHP'nin olası bir erken seçimde cumhurbaşkanı adayını ne zaman açıklayacağı sorulan Özel, "En geniş katılımla bu kararı vermek lazım. Ölçme ve değerlendirme çok önemli. Bütün üyelerin bir güven oyu ile adayımızı belirmek, geniş bir halk yoklamasıyla belirlemek... Benim hayalim şu, aday belirlendiğinde seçimi kazanmış olsun bu sefer. Birinci turda adayımız seçimi kazanmış olarak ilan edilip yürüyüp gitmeliyiz. Yüzde 62-65 ile kazanmalıyız, sonra da hep birlikte Türkiye'yi içine düştüğü bu durumdan hızla kurtarmalıyız" yanıtını verdi.

Aday belirleme sürecinde gerekirse kendi nefsiyle de mücadele edeceğini vurgulayan Özel, "Bana bütün Türkiye dese 'Sen aday ol', doğru, kazanacak, en yüksek oyu alacak aday kimse, o aday olacak. Güle oynaya kazanacağız" dedi.

Eylül ayında yapılması planlanan CHP Tüzük Kurultayı'yla ilgili il ve ilçelerden 7 bin görüş geldiğini ve dünyadaki iyi örneklere baktıklarını ifade eden Özel, gerekirse kendi yetkisinden vazgeçerek parti örgütüne vermeye razı olduğunu anlattı.

'CHP'de hançer taşıyan kimseyi görmedim'

Önceki CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu incitecek bir açıklama yapmadığını belirten Özel, "Kemal Bey bir sürü şeyi doğru yaptı. Bazı yerlerde hata yapmıştır. Bana incindiğine dair bir söylemi hiç olmadı. Kemal Bey, o 'Hançer' ifadesini kime kullanıyorsa, onu netleştirirse muhatabı cevap verir. CHP'de hançer taşıyan kimseyi görmedim. O sorunun muhatabı ben değilim, bende hiç hançer olmadı" dedi.

CHP’den Kayseri için ‘sağduyu’ çağrısı CHP’den Kayseri için ‘sağduyu’ çağrısı

Yapacakları Tüzük Kurultayı'na "Değişim Kurultayı" dediklerini aktaran Özel, "Bu partiyi yapılacak ilk genel seçimlerde iktidar yapmazsam, ertesi gün yokum. Kurultay toplarım, olağan kurultay sürecini başlatırım ama aday değilim. Şimdi ilan ediyorum" ifadelerini kullandı.

Editör: Nazmi Kahraman