Kadın çalışmaları için ayrılan bütçeyi arttıracaklarını belirten Eş Başkan Bucak, istihdam, kadın danışmanlık merkezleri ve kadına yönelik şiddetle mücadele alanını güçlendirmek için çalışmalar yapıldığını kaydetti.

Serra Bucak Kadinlar Toplanti Dbb

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin, 2025-2029 Stratejik Planın hazırlanması amacıyla başlattığı çalışmalar devam ediyor. 6 Haziran’da kentin 17 ilçesindeki muhtarlarla ayrı ayrı yapılan toplantılarla başlayan çalışmalar, yurttaşların talep ve önerilerinin alınması için kent merkezinin birçok noktasında kurulan stantlar Büyükşehir Belediyesi önünde “Halk Günleri” ile devam ediyor. Stratejik Plan çalışmaları kapsamında 1 Temmuz’da Kültür ve Kongre Merkezi’nde sivil toplum örgütleriyle başlayan “Odak Grup” toplantıları da 5 Temmuz Cuma gününe kadar devam edecek. Büyükşehir Belediyesi, Stratejik Plan çalışmalarını Eylül ayında tamamlayarak kamuoyuyla paylaşacak.

Kültür ve Kongre Merkezindeki “Odak Grup” toplantıların ilki kentteki kadın sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle başladı. Toplantıya, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Serra Bucak, Genel Sekreter Yardımcısı Zerrin Türk, Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Özden Gürbüz Sümer ile Kadın Kültür Sanat ve Edebiyat Derneği (KASED), Rosa Kadın Derneği, KESK Diyarbakır Şubeler Platformu Kadın Meclisi, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Kadın Meclisi ve Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezinin de aralarında bulunduğu birçok kadın sivil toplum örgütünün temsilcisi katıldı.

Eş Başkan Bucak: Şiddetle mücadele alanını güçlendireceğiz

Toplantının açılışında konuşan Eş Başkan Bucak, Odak Grup toplantılarını kadınlarla başlatmalarının kendileri için çok önemli olduğunu hatırlattı. Seçim kampanyası boyunca Diyarbakır’ın yeniden bir kadın kenti olacağını vurgulayan Bucak, şöyle devam etti:

“Son 8 yılda yapamadığımız tüm projeleri, tüm yeni çalışmaları, beraber öreceğimiz alanları düşünerek dedik ki; Diyarbakır yeniden bir kadın kenti olacak. Sadece Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin projeleri değil 4 merkez ilçe ve diğer dış ilçelerde kadın istihdamını güçlendirme, kadın danışmanlık merkezlerini ve kadına yönelik şiddetle mücadele alanını güçlendirme üzerine bir çalışma yaptık.”

‘Kadın çalışmaları için daha fazla bütçe’

Farklı kurumlardan birçok kadının toplantıya katıldığına dikkati çeken Bucak, kadınların fikir ve görüşleriyle Stratejik Planı güçlendirecek bir noktaya geleceklerini ifade etti. Önceki yönetimlerde yüzde 58 oranında bütçenin yol ve imara aktarıldığını ancak en düşük bütçenin ise kadın politikaları alanına ayrıldığını paylaşan Bucak, “2025-2029 Stratejik Planında kadın çalışmaları ve sosyal hizmet alanına daha fazla bir bütçenin ayrıldığı bir çalışmayı önümüze koymak istiyoruz” diye konuştu.

Diyarbakır’da kaza: 2 hafif yaralı Diyarbakır’da kaza: 2 hafif yaralı

Kadınlar taleplerini dile getirdi

Kadın STÖ temsilcileri de, toplantıda söz alarak, kadın sorunları ve çözüme dair görüş ve taleplerini dile getirdi. Büyükşehir Belediyesinin Stratejik Plana ilişkin yaptığı toplantıların önemine vurgu yapan STÖ temsilcileri, kadınlara yönelik şiddete karşı Büyükşehir Belediyesinin etkin rol almasını istedi.

‘Kadınlara iş imkanı sunulmalı’

Kadın sığınma evlerinin sayısını az olduğunu vurgulayan kadınlar, sığınma evleri için güçlendirici programların devreye girmesini talep etti. Yoksulluğun toplumsal bir sorun olduğunu, fakat kadınların toplumsal cinsiyet konusunda yoksulluğu daha derinden yaşadığını hatırlatan kadınlar, belediyenin kentteki işveren örgütleriyle ortak protokoller çerçevesinde kadınlara hem mesleki hem de iş imkanı sunulması konusunda çalışma yürütmesini istedi.

‘Belediyeler şiddete karşı ağ oluşturmalı’

Mahallelerde kadın sağlık merkezlerinin oluşturulması ve sağlık konusunda gerekli bilgilendirmelerin yapılmasını isteyen STÖ temsilcileri, şu talepleri dile getirdi: “Kadına yönelik şiddete karşı belediyeler şiddet ağı oluşturup, kolay bir ulaşım hizmeti sunmalı. Uyuşturucu madde kullanımına karşı bazı merkezler kurularak mücadele edilmeli. İş yerlerinde kreşlerin açılması yaygınlaştırılmalı. Merkez ilçeler için aş evi ve ekmek fabrikası açılmalı. Kadınlara eğitim ve mesleki beceri sağlayacak köy evleri kurularak, üretimin artırılması ve kadınların iş hayatına dahil edilmesi sağlanmalı. Kadın kütüphaneleri oluşturulmalı.”

Editör: Nazmi Kahraman