Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri, son günlerde etkili olan anız yangınlarına hızlı müdahale edebilmek için yoğun çalışıyor. 149 itfaiye eri ve 52 araç ile çalışan ekipleri, sadece haziran ayının son 22 gününde bin 333 yangına müdahale etti. Bu yangınların 453’ü son bir haftada gerçekleşti. 

İtfaiye Daire Başkanlığı, kent merkezindeki Kayapınar, Yenişehir ve Bağlar ile 13 kırsal ilçedeki itfaiye amirliklerinde toplam 52 araç ve 310 personel ile çalışmalarını sürdürüyor. Sahada görev yapan personel sayısı ise 149.

Havaların ısındığı ve ekinlerin hasat dönemi olan haziran-temmuz aylarında yangın vakalarındaki artış nedeni ile İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı tüm personellerin izinler kaldırıldı. Sıcaklıkların yükselmesi ile artan yangın olaylarına müdahale etmek için yoğun çaba harcayan itfaiye ekipleri, vardiyalı bir şekilde görev alıyor. 

2020 yılı haziran-kasım ayları arasında bin 3, 2021 yılında mayıs-kasım ayları arasında 489, 2022 yılında haziran-kasım ayları arasında 485, 2023 yılında haziran-aralık ayları arasında 810 yangına müdahale edildi. Bu yıl sadece haziran ayında bin 333 oldu. 17-23 Haziran tarihleri arasındaki son 7 gündeki yangına müdahale sayısı ise 453 oldu. Bu durumda bu yılın haziran ayında müdahale edilen yangın sayısı önceki yılın toplamını aşarak yüzde 62 oranında arttı. 

3-17

Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu: Saldırılar birlikte yaşam kültürüne zarar veriyor Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu: Saldırılar birlikte yaşam kültürüne zarar veriyor

Son günlerde yaşanan ve 15 kişinin yaşamını yitirdiği yangınlarda itfaiye erleri ile birlikte yoğun çaba gösteren İtfaiye Daire Başkanı Azad Yıldız, günlük ortalama 60 yangın vakasına müdahale ettiklerini söyledi. İtfaiye ekiplerinin büyük bir titizlikle yangınlara müdahale ettiğini ve olası yangınların önüne geçtiklerini ifade eden Yıldız, acil durumlar dışında tüm personel izinlerinin iptal edildiğini açıkladı.

Kent nüfusunun 2 milyona yaklaştığını ifade eden Yıldız, İtfaiye Daire Başkanlığının ekipman ve personel sıkıntısı çektiğini söyledi. Yıldız, Daire Başkanlığında kentin yüzölçümü gereği 510 personelin çalışması gerektiğini ancak 310 personelle hizmet ürettiklerini kaydetti. Yıldız, kentin ihtiyaçları kapsamında 52 olan itfaiye aracının 90 olması gerektiğini dile getirdi. 

Yıldız, can ve mal kayıplarının yaşanmaması ve doğanın zarar görmemesi için yurttaşları tarım arazilerinin olduğu bölgelere sigara izmariti, cam şişe atmamaları; çiftçileri ise anızları yakmamaları konusunda daha duyarlı olmaya çağırdı.

Editör: HABER MERKEZİ