Diyarbakır Sur ilçesinin , ‘Dünyanın en eski şehirleri’ listesinde yanlış sırada yer aldığı bildirildi.

İnsanlık tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Diyarbakır’ın Sur ilçesi, bazı basın yayın organlarında belirtilen ‘Dünyanın en eski şehirleri’ listesinde güncel veriler kullanılmadan 2. sıra yerine 12. sırada gösterildiği belirtildi.

Adıyaman'da devrilen otomobilin sürücüsü öldü Adıyaman'da devrilen otomobilin sürücüsü öldü

Dicle Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı ve Diyarbakır Amida Höyük-Artuklu Sarayı Kazı Başkanı Prof. Dr. İrfan Yıldız, açıklanan verilerin güncel olmadığını ve Diyarbakır Sur’un M.Ö. 7000, günümüzden itibaren ise 9000 yıllık geçmişiyle 2. sırada yer alması gerektiğini belirtti.

LİSTE GÜNCELLENMELİ 

Yayınlanan listede ilk sırada 11 bin yıllık geçmişiyle Filistin’in Batı Şeria bölgesindeki Jericho kenti, daha sonrasında ise Diyarbakır Sur ilçesinin gelmesi gerektiğine dikkati çeken Yıldız, şöyle dedi:

''Çeşitli basın yayın organlarında çıkan haberlere göre dünyada yaşamın devam ettiği en eski kentler listesinin yayınlandığı ve bu en eski kentler listesinde Diyarbakır Sur ilçesinin tarihi 4750 yıl olarak gösterildiğini ve 12. sırada yer aldığını gördük. Aslında baktığımız zaman Diyarbakır Sur ilçesinde bulunan Amida Höyük’te son zamanlarda yapılan kazılarda bu tarihin değiştiğini defalarca basın yayın organlarıyla paylaştık. Ne yazık ki alınan bilgiler eski bilgiler, güncel bilgiler kullanılmamış. Diyarbakır şehri, aslında yaşamın devam ettiği kentler içerisinde 2’nci sıradadır. 11 bin yıllık geçmişiyle Filistin’in Batı Şeria bölgesindeki Jericho kenti ilk sırada yer alıyor. Diyarbakır Sur ilçesi 9 bin yıllık geçmişiyle aslında 2. sıradadır. Bu listenin güncellenmesi gerekir.''

YAŞAM 9 BİN YILDIOR KESİNTİSİZ DEVAM EDİYOR

Yıldız, Amida Höyük’te yapılan kazı çalışmalarında birçok tarihi bulgulara rastlanıldığını ve bu bulguların devam ettiğini kaydederek, şöyle devam etti:

''2018 yılından beri yaptığımız kazı çalışmalarında çıkan verileri TÜBİTAK’ın laboratuvarlarına gönderdik. Hem kemik örnekleri hem çıkan ahşap örnekleri ve oradan karbon 14 yöntemiyle yapılan tarihlendirmelerin sonucu şehrin 3 kere yakıldığını kazılarda tespit etmiştik.''

ŞEHİR 3 KATMANDAN OLUŞUYOR

Yıldız, yapılan kazılarda Diyarbakır'da 3 farklı katman olduğunun tespit edildiğini ifade ederek, katmanların M.Ö. 6500, M.Ö. 5700-5500 arası ve M.Ö. yaklaşık 5100 olarak tarihlendirildiğini söyledi.

Diyarbakır'ın önemli bir kent olduğunu, devam eden kazılarda yangın tabakalarından sonra da aslında halen kültür katmanının olduğu ve buluntular gelmeye devam ettiğini anlatan Yıldız, ''Ana kata inemedik ama şu an bulunduğumuz zemin, çıkan hem taş eserlerinden hem çanak çömleklerden M.Ö. 7000’den beri burada bir yaşamın olduğu netleşti'' dedi.

Yıldız, günümüzden 9 bin yıl önce Diyarbakır Sur ilçesindeki Amida Höyük’te yaşamın başladığının hem analizlerle hem de çıkan verilerle netleştiğini belirterek, şunları söyledi:

''Dolayısıyla sonuç olarak aslında dünya üzerinde yaşamın devam ettiği kentler listesinde Diyarbakır’ın Sur ilçesi M.Ö. 7000, günümüzden itibaren 9 bin yıllık geçmişiyle 2. sırada yer alan bir şehirdir. Yayınlanan listenin güncel verilerle düzeltilmesi gerekiyor. Sur ilçesi hak ettiği yeri almalıdır.''