Bismil ilçesine bağlı Serçeler köyünde geçen yıl 15 Haziran'da Alyamaç ve Taş aileleri arasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle silahlı kavga çıkmıştı. Halil, Orhan, Serhat ve Mehmet Can Taş ile Mehmet Emin, Mehmet Selim, Ömer, Yunus ve Muhammet Alyamaç'ın öldürüldüğü olayda, 2 kişi de yaralanmıştı.

Diyarbakır Hayvan Borsası'nda Kurban pazarlığı Diyarbakır Hayvan Borsası'nda Kurban pazarlığı

Olayın üzerinden bir yıl geçmeden araya giren barış elçiler, iki ailenin büyükleri ile konuşarak barış masasına oturmak için söz aldı. İki aile fertleri, yarın Bismil ilçesinde milletvekilleri, Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, Bismil kaymakamı Enver Hakan Zengince ve diğer yetkililerin katılımı ile bir araya gelerek barışacak. 

Emniyet güçleri, barış töreninde herhangi bir olumsuzluğun yaşanmması için ilçede yoğun güvenlik önlemleri alacak. 

Olayın geçmişi;

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca 11'i tutuklu, 9'u firari 31 şüpheli hakkında hazırlanan 151 sayfalık iddianame 7. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmişti.

İddianamede, 31 sanıktan 26'sı hakkında "tasarlayarak kasten öldürmek" suçundan 5'er kez ağırlaştırılmış müebbet, kavgaya müdahale eden güvenlik güçlerine yönelik açılan ateş nedeniyle de 9 kişiye yönelik "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 117'şer yıldan 180 yıla kadar, 5 sanık hakkında ise "tasarlayarak kasten öldürmek" suçundan 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile 26 kişiye karşı "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 338'er yıldan 530 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Firari 9 sanığın yakalanması için çalışmalar sürüyor.

Editör: HABER MERKEZİ