Eyüp Kaçar

Diyarbakır'da bir asır önce Dağkapı Meydanı'na bakan yerde Yalova Oteli, Yalova Caddesi ve Yalova Kıraathanesi olduğunu biliyormusunuz?

Diyarbakır'da 1920 yılında Vehbi Koçak tarafından otel yaptırılır. Yapının planlarını çizen mühendis, işin karşılığında ücret kabul etmeyince Vehbi Koçak, otelin ismini mühendisin koymasını ister. Mühendis de otele memleketi olan Yalova’nın adını verir. 

Otele verilen Yalova ismi, önünden geçen cadde için de kullanılır. Günümüzde Kıbrıs Caddesi olarak adlandırılan caddenin eski adı Yalova Caddesiydi. 

Diyarbakır'da köpeğin ilk evcilleştirildiği yer Diyarbakır'da köpeğin ilk evcilleştirildiği yer

Dönemin mimari üslubuna göre yapılan Yalova Oteli’nin üst katında çıkması, alt katında 4 kemerli bir dükkan yapısı bulunmaktaydı.

ŞEYH SAİT'İ YARGILAMAK İÇİN GELEN HAKİMLER BURDA KALDI 

Yalova oteli 1930'lu yıllarda Dağkapı surlarının yıkımıyla Dağkapı Meydanı’na açılmıştır. Kerem Serhatlı’nın anlatımına göre, 1925’te yaşanan Şeyh Sait İsyanı sonrasında kurulan İstiklal Mahkemeleri için şehre gelen mahkeme heyeti Yalova Oteli’nde konaklar. 

BUGÜNKÜ SABAHÇI KAHVESİNİN ADI DA YALOVA KIRAATHANESİYDİ

Diyarbakır'a 1937’de gelen Atatürk’e Dağkapı Meydanı’ndaki Yalova Kahvesinde ayakta bir kahve ikram edildiği söylenir. Kahvehane 1960’larda sabahçı kahvehanesine dönüşmüştür. Adı sabahçı kahvehanesine dönüşen, kahvehanede, garibanların, dışarıdan gelenlerin, otel bulamayanların sabaha kadar yattığı anlatılır. 

OTEL YIKILDI, YERİNE FAKÜLTE KURULDU

Yalova Oteli, 1975’te yıkılır. Bir yıl sonra yerine 27 öğrencili Diyarbakır Diş Hekimliği Fakültesi yapılır. Yönetim ve idare binası olarak kullanılan bu yapı 1981’de Dicle Üniversitesi adını alarak yeni binasına taşınır. 

SON OLARAK YİNE OTEL OLDU

Eski iki katlı özgün dokusunun yerini yüksek dükkanları ve üstüne çıkan beş katlı bir yapıya bıraktı. 1920'lerde Yalova Oteli olan yerde günümüzde New Tigris Oteli  hizmet vermektedir.