Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde yaklaşık 10 bin yıllık tarihi geçmişe sahip ve insanoğlunun toplayıcı avcılıktan yerleşik düzene geçtiği yer olan Hilar Mağaralarının turizmden hak ettiği payı alması için çalışmalar yürütülüyor.

Diyarbakır’da işlenen cinayetin failleri yakalandı Diyarbakır’da işlenen cinayetin failleri yakalandı

Bu kapsamda Ergani Belediyesi, yarın saat 19.30.22.30 saatleri arasında ''sandalyeni kap gel' sloganıyla ''Parçalı ay tutulması ve gökyüzü gözlem'' etkinliği gerçekleştirecek.''

ergani9

HİLAR MAĞARALARININ ÖNEMİ

Yapılan kazılarda M.Ö. 7500 ile 5500 yılları arasındaki döneme ait kalıntı ve buluntularla bölgede buğday, nohut, mercimek gibi bitkilerin ekilerek, koyun ve keçilerin de evcilleştirilerek avcılıktan yerleşik hayata geçildiği belirtilen Hilar Mağaraları, tarihi ihtişamıyla görenleri cezbediyor.

Sesverenpınar köyü sınırları içerisinde yer alan ve 1. derece arkeolojik ve doğal sit alanı olarak tescillen Hilar Mağaraları ve yaklaşık 500 metre kuzeyindeki Çayönü tarihi dokusu ve günümüz uygarlığındaki yeri bakımından eşsiz bir değere sahip.

Mağaralar, göçebelikten yerleşik köy yaşantısına, avcılık ve toplayıcılıktan besin üretimine geçilen önemli bir tarihsel döneme şahitlik ediyor.

eolitik çağa ait eserlerin ortaya çıkarıldığı Hilar Mağaraları, ilk kez toprağı ekip-biçerek tarımsal alanda bir milat oluşturduğu belirtiliyor.

Kemikten yaptıkları kaşık ve çatal görevi gören aletlerin günümüze kadar geldiği bu bölgede, kaya mezarları ve kabartmalar dikkat çekiyor.

Kaya mezarlarının bazılarının ön yüzlerinde kabartmalar yer alırken, kabartmaların bazıları üçlü gruplar halindedir.

Bazılarının dış cephelerinde Roma Eyalet üslubunda kabartmalar yer alırken, kabartmalarda görülen giysilerin İran üslubunda olması, yazılarda Kuzey Suriye Sami yazısı bulunması dikkat çekiyor.