Yaklaşık 4 milyon emeklinin gözü zam düzenlemesine çevrildi. Yapılacak düzenleme ile en düşük emekli maaşı artırılacak. Peki Süreç nasıl ilerleyecek? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte konuşulan rakamlar...

SÜREÇ NASIL İLERLEYECEK?

Yaklaşık 4 milyon emekliyi ilgilendiren en düşük maaş için harekete geçildi. 6 aylık enflasyon sonrası emekli maaş zam oranı yüzde 24,73 olarak belirlendi. Enflasyon zammı kök aylıklara uygulanıyor. Ancak, kök aylığı 7 bin 710 lira ve altında olanların maaşı, zamma rağmen en düşük aylığın altında kaldı. Bu durum, yaklaşık 1.8 milyon emeklinin refah seviyesinde herhangi bir değişiklik olmaması anlamına geliyor. 2 milyon emekli ise belirlenen oranın altında zam alabilecek.

BEKLENTİLER NE YÖNDE?

En düşük emekli aylığı için rakam, ekonomi yönetiminin hesaplamaları sonrası bütçe dengesi çerçevesinde belirlenecek. En düşük emekli aylığının 12 bin ile 13 bin lira aralığında belirlenmesi bekleniyor. Yüzde 24,73'lük zam göz önüne alındığında, en düşük emekli maaşının 12 bin 500 lira civarına yükseltilmesi görüşü ağırlık kazanmış durumda. Uzmanlara göre, bu rakam ile bütün emekliler yüzde 25 civarında zam almış olacak. Ocak ayında en düşük emekli maaşı 10 bin lira olarak belirlenmişti.

DÜZENLEME YETİŞMEZSE NE OLACAK?

Söz konusu düzenleme ile kök aylıklar değişmeyecek. Kök aylığın üzerindeki rakamlar Hazine desteğiyle tamamlanacak. En düşük emekli maaşının yeniden belirlenmesi için kanun teklifi gerekiyor. AK Parti kurmaylarının çalışmaya kısa süre içerisinde son şeklini vermesi bekleniyor. Düzenleme önce Hazine ve Maliye Bakanlığı'na, daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulacak. Bu süreçlerin ardından en düşük emekli maaşını artıracak teklif Meclis'e gelecek. Emekli maaşı düzenlemesinin bu aya yetişmemesi halinde, oluşacak fark bir sonraki maaş ile hesaplara geçecek.

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: Çiftçilerimizin emeği bir kıvılcımla kül olmasın TZOB Genel Başkanı Bayraktar: Çiftçilerimizin emeği bir kıvılcımla kül olmasın

Ek Bilgiler

  • Örneğin, 8 bin 500 lira olan bir emekli aylığı, yüzde 24,73'lük zam ile birlikte 10 bin 602 liraya yükselecek. Bu durum sadece 600 liralık bir artış anlamına geliyor.
  • Kök aylığı 9 bin 610 liranın altında olanların zam oranı yüzde 24,73'ün altında olacak.

Editör: Ayşegül Yaşar