Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KeyVac Aşı Üretim Merkezi Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Hepatit A aşısını üreten dördüncü ülke olduğunu duyurdu. Erdoğan, koronavirüs salgını sürecinde Türkiye’nin başarılı bir yönetim sergilediğini ve 161 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa tıbbi destek sağladığını belirtti.

Bahçeli: İsrail tazminat ödemeye mahkum edilmeli Bahçeli: İsrail tazminat ödemeye mahkum edilmeli

KORONAVİRÜS SÜRECİNDE TÜRKİYE ÖRNEK OLDU

Erdoğan, KeyVac Aşı Üretim Merkezi Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin kalkınmasına katkı sağlayan Alagöz Holding’e desteklerini verdiklerini söyledi. Erdoğan, “Şirketin Iğdır’a yaptığı yatırımları takdirle karşılıyoruz. Hepatit A tesisi önemli bir boşluğu dolduracaktır. KeyVac üretmeyi planladığı diğer aşılarda da öncü bir rol üstlenecektir” dedi.

Erdoğan, Türkiye’nin koronavirüs sürecini hükümetin attığı kararlı adımlar sonucunda çok daha başarılı bir şekilde yönettiğini vurguladı.

Erdoğan, “Salgın döneminde 161 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa tıbbi destek vererek insanlık vazifemizi yerine getirdik. Ülkemiz salgından güçlenerek, dostlarının sayısını artırarak çıkmıştır. Başta sağlık çalışanlarımızı, görevlilerimizi, kurumlarımızı tebrik ediyorum” diye konuştu.

HEPATİT A AŞISI ARTIK YURTDIŞINA BAĞIMLI DEĞİLİZ

Erdoğan, Hepatit A aşısının önemine değinerek, “Hepatit A aşısı, Hepatit A virüsünün önlenmesinde kullanılan inaktif bir aşıdır. Aşı genel programlamada yer alıyor. Sağlık Bakanlığımız tarafından 18 ve 24 aylarda her çocuğa uygulanıyor. Karaciğer hastalıkları ve risk grubundaki insanlarımız aşılanıyor. Yurtdışından tedarik edilen Hepatit A aşısı artık ülkemiz de de üretilecektir. Böylece Türkiye dördüncü ülke olacak. Yurtdışına bağımlılığımız azalacaktır” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Cumhuriyet’in 100’üncü yılını kutladıkları dönemde bu fabrikanın bir kez daha hayırlı olmasını diledi.

Erdoğan, “Bu fabrika sayesinde hem sağlıklı nesiller yetişecek hem de ülkemizin ekonomisine katkı sağlanacaktır” dedi.