Diyarbakır'da 38 yılı aşkın süredir tatlı sektöründe olan Yılmaz Elaldı, tatlı sektöründe fıstık denetiminin sıkılaştırarak yapılması çağrısında bulundu.

Sektörde sıkı denetimler gerçekleştirilmediği takdirde metropol şehirlerde tatlı fiyatlarının önümüzdeki aylarda artacağına dikkat çeken Elaldı, fiyat istikrarına dikkat çekti. Elaldı, “Tatlı dediğimiz zaman Diyarbakır’ın tescilli ürünü kadayıflarımız akıllara geliyor. Bizim tescilli ürünümüz soğuk baklavalarımız var. Fiyat istikrarıyla beraber  Türkiye’nin en ucuz, en kaliteli ürünleri Diyarbakır’da diye düşünüyorum. Son dönemlerde fıstığın önüne geçilemeyen bir yükseliş var."dedi.  Fiyatların artmasının kendilerini zorladığını ve başlarının çaresine bakmak durumunda kalacaklarını belirten Elaldı,  böyle giderse personel çıkarmak zorunda kalabileceklerini söyledi.

Kafası bahçe korkuluğuna sıkıştı  Kafası bahçe korkuluğuna sıkıştı 

AW000953_05

Denetimlerin arttırılmasını isteyen Elaldı, şöyle dedi:

“Denetimler şu an çok yavaş. Biz diyoruz ki denetimler artmalı. Bugün asgari ücreti bile az buluyoruz. Ama asgari ücreti ödeme gücüyle alakalı bazı problemlerimiz var. Yine de elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Fıstık, şeker, aldığımız diğer ürünler ucuz olsa, biz de o zaman fazla ürün satacağız.”

Fıstık fırsatçılarının önüne geçilmesi için ‘boykot’ çağrısında bulunan Elaldı, “Her zaman dediğimiz gibi her şeyi devletten beklemeyeceğiz. Biz de elimizi taşın altına koymaya çalışıyoruz. Bizim sektörde fıstıkla ilgili iş yapan kişilere söylüyorum, para bağlamasınlar. Ticaret amaçlı fıstığı toptan almasınlar, azar azar alsınlar, biz de fırsatçıları öyle cezalandıralım. Fırsatçıları boykot edeceğiz. Fırsatçılardan ürün almamaya çalışacağız ve bu yıl fıstık gibi ürünlere paramızı bağlamamak için uğraşacağız.” diye konuştu.