Mardin’deki bir imam hatip ortaokulunda öğrencileriyle tartışan öğretmen eşi için 5 polis aracıyla okula giden ve 3 gün sonra çocukları gözaltına aldıran hakimi haberleştiren CEGA Medya Editörü Ferit Aslan hakkında  'Halk arasında endişe, korku, panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliğini kamu düzenini ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi yayma suretiyle kamu barışı bozmak' suçlamasıyla dava açılmıştı.

Galatasaray'da talip olmuştu, Amedspor anlaştı Galatasaray'da talip olmuştu, Amedspor anlaştı

Mardin 2. Asliye Ceza Mahkemesindeki ilk duruşmada Gazeteci Ferit Aslan ve Avukatı Muhammed Neşet Girasun hazır bulunurken, duruşmayı Mardin Baro Başkanı İsmal Elik de izledi.

Suçlamaları kabul etmeyen Aslan, olayın kamuoyu ilgilendirmesi dolayısıyla haberleştirdiğini söyledi.

Verilen kısa aranın ardından mahkeme, gazeteci Aslan hakkında beraat kararı verdi.

OLAY NASIL OLMUŞTU?

Mardin Hacı Süphiye Bölünmez İmam Hatip Ortaokulu’nda 2 Ocak 2024’te öğretmen N.Y. ile 6 öğrenci arasında tartışma çıktı. Öğretmene küfür ve hakaret ettiği iddiası üzerine öğrenciler okul idaresine alındı.

İddiaya göre, o sırada öğretmenin Mardin İdare Mahkemesi’nde görevli hakim eşi beş polis aracı ile okula geldi. Öğretmen ile tartıştığı ve hakaret ettiği iddiasıyla öğrencilerin kimlik tespiti yapıldı. 

Olaydan iki gün sonra yine yaklaşık sekiz polis, açılan soruşturma kapsamında öğrencileri almak için yeniden okula gitti. Bazı öğrenciler polis tarafından alıkonularak emniyet müdürlüğüne götürüldü.

Ferit Aslan'ın Mardin Barosu Başkanı İsmail Ellik’ten görüş alarak yaşananları haberleştirmesinin hemen ardından Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Akbulut’un imzasıyla 5 Ocak 2024’te açıklama yayımlandı.

Açıklamada, konu ile ilgili çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi, “Mardin İdare Mahkemesi’nde görev yapmakta olan bir hakim meslektaşımızın öğretmen eşinin, kendisine hakaret eden öğrenciler hakkında şikâyeti üzerine soruşturma başlatılmış, yaşanan olay sonrasında şikâyetçinin eşi hâkim sıfatıyla değil, eşine destek olmak için okula gitmiştir” denildi.

Açıklamada, soruşturmada görev alan polis memurlarının öğretmenin eşinin hakim olarak görev yaptığından dahi haberdar olmadıkları işaret edilerek şunlara yer verildi:

'Olayın yerel basına yansıması üzerine, Cumhuriyet Başsavcılığımızın kimseye ayrıcalık ve imtiyaz tanınmayacağı, yalnızca yasal mevzuatın uygulanacağı yönündeki sözlü talimatlarına rağmen, kimlik tespitleri yapıldıktan sonra ailelerine teslim edilen çocuklarımızın, ısrarlı bir şekilde gözaltına alındıkları ve hâkimin polislerle birlikte okula baskın yaptığı yönündeki tezvirat içeren haberler gerçekdışı, görev yapmakta olan bir hâkim meslektaşımız nezdinde yargıyı itibarsızlaştırma gayretinden öteye geçmeyen, herkesin malumu olan çarpık bir zihniyetin ürünüdür.'

HABERE ERİŞİM ENGELİ 

Söz konusu hâkimin şikâyetinin hemen ardından Mardin Sulh Ceza Hakimliği habere erişim engeli getirdi. Haberin kaldırılmasının hemen ardından hâkimin şikâyeti üzerine haberi yazan Medyascope Diyarbakır Temsilcisi Ferit Aslan hakkında soruşturma açıldı.Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı, ifadesi alınan Aslan hakkında, 'Halk arasında endişe, korku, panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliğini kamu düzenini ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi yayma suretiyle kamu barışı bozmak' suçlarını düzenleyen 217/A-1, 218/1, 53 maddelerinden dava açtı.

İddianamede, okulda öğretmene hakaret ettiği belirtilen çocuklar için,  'suça sürüklenen çocuklar' ifadesi kullanılırken, öğrenciler hakkında kimlik tespiti işlemi yapıldığı ve daha sonra ailelerine teslimlerinin sağlandığı vurgulandı.

Editör: Özgür Ayaydın