Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde binbir emekle hazırlanan kışlık yiyecekler, yolcu otobüsleriyle İstanbul başta olmak üzere batı illerine ulaştırılıyor. 

Bölgedeki gelenek yıllardır hiç değişmedi. Diyarbakır, Mardin ve Siirt'te yaşayan vatandaşlar, onlarca yıldırd büyükşehirlerde yaşayan akrabaları için yaz ve sonbahar mevsimlerinde kışlık yiyecek hazırlıyor.

AA-20231030-32574121-32574110-DOGU_ILLERINDEN_BUYUKSEHIRLERE_KISLIK_YIYECEK_TAKVIYESI

Yöre sakinleri, hazırladıkları kurutmalık sebzeler ile turşu, pekmez gibi çeşitli yöresel ürünleri, koliler ve çuvallarla yolcu otobüsleri aracılığıyla batı illerde yaşayan yakınlarına gönderiyor.

Diyarbakır’da yıllarca yasaktı, 7 yıl önce ve sonra  Diyarbakır’da yıllarca yasaktı, 7 yıl önce ve sonra 

Büyükşehirlerden memleketlerine gelen vatandaşlar da hazırladıkları yöresel yiyecekleri yaşadıkları illere dönerken beraberlerinde götürüyor.

AA-20231030-32574121-32574116-DOGU_ILLERINDEN_BUYUKSEHIRLERE_KISLIK_YIYECEK_TAKVIYESI

"yolcudan çok, eşya taşıyoruz"

Diyarbakır'da bir seyahat firmasının müdürü Musa Yıldız, sonbahar aylarında yolcudan fazla bagaj taşıdıklarını söyledi.

Kış öncesinde genelde gıda ürünleri taşıdıklarını anlatan Yıldız, "Yolcu beraberinde en az 10 torba yük ile geliyor. Turşusundan peynirine kadar her şeyini alıp İstanbul veya İzmir'e gidiyor. Yolcular genelde tüm kışlık ürünlerini buradan temin edip götürüyor. Bazen 10 yolcunun olduğu otobüste, bagajlar dolu oluyor hatta bazen bagaj yetersiz kalıyor." dedi.

24 yıllık otobüs şoförü Eşref Karakaş da farklı illere yöresel ürün göndermek isteyen vatandaşlardan kimlik fotokopisi aldıklarını, rutin bir şekilde eşyaları kontrol ettiklerini belirtti.

AA-20231030-32574121-32574111-DOGU_ILLERINDEN_BUYUKSEHIRLERE_KISLIK_YIYECEK_TAKVIYESI

Gönderilen ürünleri aynı şekilde kimlik isteyerek alıcıya titiz bir şekilde teslim ettiklerini belirten Karakaş, "Bu aylar erzak gönderme zamanı. Vatandaşlar kolilerce eşya getiriyor. Araçta 15 yolcu var ancak bagajlarda yer yok. Erzak zamanı olduğu için bagajlarımız doluyor. Patates, un, pekmez, yoğurt, peynir, kurutmalık gibi her şey gönderiliyor. İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya gibi illere çok rağbet var." diye konuştu.

"Pekmez, pestil ve ceviz götürüyoruz"

Manisa'da yaşayan İsmail Yönder ise yıllık iznini Diyarbakır'da geçirdiğini, dönüşte yanında kışlık yöresel ürünleri de götürdüğünü söyledi.

AA-20231030-32574121-32574115-DOGU_ILLERINDEN_BUYUKSEHIRLERE_KISLIK_YIYECEK_TAKVIYESI

Yönder, "Bağ bozumu zamanı olduğu için pekmez, pestil ve ceviz götürüyoruz. Oralarda bu tatları bulamadığımız için buradan götürüyoruz. Uçak 15 kilogramdan fazla kargo almıyor. Otobüsü tercih etmemizin sebebi fazla yük alabilmesidir, en az 100 kilogram yük götürüyoruz." dedi.

Mardin'de bir otobüs firmasında görevli Ethem Yurdakul ise bölgenin bereketli topraklarında yetişen ürünlerin yıl sonuna doğru batı illerine gönderildiğini söyledi.

Birçok ürünün yolcuların vazgeçilmezi haline geldiğini anlatan Yurdakul, "Mevsimsel olarak bulgurundan pekmezine, üzümden nara hatta soğana kadar yolcudan fazla ürün taşıyoruz. Buna da 'doğunun bereketi' diyelim. Şu aralar en çok zeytin ve nar ile kışlık ürünleri taşıyoruz. Bagajlar dolu, yer yok. Yolcu yok ama bagaj çok." dedi.

İstanbul'da yaşayan çok sayıda Mardinli olduğunu, ürünlerin büyük kısmının bu kente gönderildiğini ifade eden Yurdakul, İzmir, Bursa ve Antalya'ya da hazırlanan paketleri otobüslerle gönderdiklerini söyledi.

Mardinli Abdurrahman Atılmış da kentte özellikle doğal yetişen ürünlerden yaptıkları yöresel lezzetleri il dışındaki akrabalarına gönderdiklerini, otobüs terminalinin adeta pazar yerine döndüğünü dile getirdi.

Siirt'te de bir kısmı yaz aylarında kurutulan dolmalık biber, patlıcan ve kabak ile karadut ve tescilli Tillo heriresi (bir tür pestil), turşu, tandır ekmeği, otlu peynir ve nar gibi ürünler İstanbul ve diğer illere gönderiliyor.

AA-20231030-32574121-32574114-DOGU_ILLERINDEN_BUYUKSEHIRLERE_KISLIK_YIYECEK_TAKVIYESI

Siirt Belediyesi Şehirler Arası Otobüs Terminali'nden kalkan otobüslerin bagaj kısmının büyük kısmını yolcuların beraberinde götürdüğü kışlık ürünler dolduruyor. Yöresel ürün satışı yapan Muhammed Burak Işık, gün geçtikçe rağbet gören yöresel ve doğal ürünlerin daha çok İstanbul, Bursa ve İzmir başta olmak üzere büyükşehirlere gönderildiğini söyledi.

Vatandaşların doğal ürünlere ilgisinin son yıllarda daha da arttığını anlatan Işık, bundan dolayı yoğun bir mesai yaptıklarını belirtti.