Bal, kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmezlerinden olan mucizevi bir besindir. Bal, antioksidan, antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Bal, boğaz ağrısı, öksürük, yara iyileşmesi, sindirim sorunları, cilt bakımı ve bağışıklık sistemi gibi birçok alanda faydalıdır. Ancak balın faydalarından yararlanmak için gerçek bal tüketmek gerekir. Gerçek ballar her ne kadar sağlıklı olsa da, piyasada her geçen gün üretimi artan sahte ballar da bir o kadar tehlikeli oluyor. Katkı maddeleri ile üretilen bal, hem sağlığınızı tehdit ediyor hem de paranızı çöpe atıyor. Ancak evde uygulayacağınız bazı yöntemlerle satın aldığınız balın hakiki mi sahte mi olduğunu anlayabilirsiniz. İşte gerçek bal ile sahte balı anlamanın püf noktaları:

Ağızda dağılan, kıyır kıyır kurabiye nasıl yapılır? Sadece 3 malzemeyle 5 çayınızın yanına hazır kurabiye tarifi Ağızda dağılan, kıyır kıyır kurabiye nasıl yapılır? Sadece 3 malzemeyle 5 çayınızın yanına hazır kurabiye tarifi

SU TESTİ

Bir bardak suya bir kaşık bal koyun. Gerçek bal dibe çökerken, sahte bal suyun içinde erir. Ateş testi: Bir kibrit çöpüne biraz bal sürün ve ateşe tutun. Gerçek bal yanarken, sahte bal yanmaz.

KAĞIT TESTİ

Bir parça kağıda biraz bal damlatın. Gerçek bal kağıdı ıslatmazken, sahte bal kağıdın üzerinde yayılır ve ıslandırır.

EKMEK TESTİ

Bir dilim ekmeğin üzerine biraz bal sürün. Gerçek bal ekmeği sertleştirirken, sahte bal ekmeği yumuşatır. Bu yöntemleri uygulayarak aldığınız balın gerçek olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz. Sağlıklı ve lezzetli bir bal tüketmek için bu ipuçlarını aklınızda tutun.