Yazın susuz kalmamak için bu besinlerden uzak durun! Vücudunuzun sağlığı için su içmek çok önemli. Özellikle yaz aylarında vücudunuz daha fazla suya ihtiyaç duyuyor. Ancak bazı yiyecek ve içecekler, vücudunuzun su dengesini bozarak dehidrasyona neden oluyor. Uzmanlar, bu besinlerin tüketimini azaltmanızı veya tamamen bırakmanızı öneriyor.

Bir milyon öğrenciye toplu ulaşım eğitimi Bir milyon öğrenciye toplu ulaşım eğitimi

İşte vücudunuzun su oranını azaltan besinler:

İŞLENMİŞ ETLER

Sosis, salam, sucuk gibi işlenmiş etler, hem sodyum hem de şeker bakımından yüksektir. Ayrıca sodyum nitrat gibi zararlı koruyucular da içerirler. Bu besinler, vücudunuzda su tutulmasına ve idrar yoluyla daha fazla su kaybetmenize neden olur. Aynı zamanda kanser riskini de arttırır. Bunların yerine yağsız ve düşük sodyumlu etleri tercih edebilirsiniz.

BAHARATLI YİYECEKLER

Baharatlı yiyecekler, lezzetli olsalar da terlemeyi arttırarak vücudunuzdan sıvı kaybına yol açar. Ayrıca tükürük üreterek susamanıza neden olur. Baharatlı yiyecekleri azaltmak veya soğuk suyla birlikte tüketmek, susuzluğu önlemeye yardımcı olabilir.

ŞEKERLİ İÇECEKLER

Şekerli içecekler, idrar söktürücü bir etkiye sahiptir ve vücudunuzdaki suyu uzaklaştırır. Kanınızdaki şeker seviyesi yükseldiğinde, hücrelerinizden su çekilir. Bu da dehidrasyona ve kan şekerinin daha da artmasına neden olur. Şekerli içecekler ayrıca baş ağrısı, bulanık görüş, yorgunluk gibi sağlık sorunlarına da yol açabilir. Şekerli içecekler yerine su veya bitki çayları içebilirsiniz.

ALKOL

Şekerli içecekler gibi alkollü içeceklerin idrar söktürücü etkileri vardır, bu da daha fazla tuvalet ihtiyacı anlamına gelir. Bu içecekler, böbrekler ve mesaneden geçen kandaki suyu azaltır ve hücreleri kurutur.

NE TÜKETİLMELİ?

Sıcak havalarda aşırı yağlı ve şekerli yiyecekler yerine su, vitamin ve mineral içeriği yüksek meyve, sebze ve tam tahıllara dayalı bir beslenme şekli daha uygundur.

Balık, zeytinyağlı sebze, meyve ve salata en iyi seçimdir. Ayrıca sıcak ile birlikte terleme oranı arttığı için elektrolit dengesini sağlayacak yoğurt, ayran, cacık, maden suyu tüketimi de unutulmamalıdır.

Omega-3 yağ asitlerini içeren balık haftada 2 kez tüketilmeli. Kan şekerinin hızla yükselip, hızla düşmesine sebep olan yağlı, şekerli, ağır tatlılar yerine dondurma veya sütlü tatlılar tüketilmeli.