Bir ilçenin il olabilmesi için belirli kriterleri karşılaması gerekmektedir. Bu kriterler arasında en az 100 bin nüfusa sahip olmak, il merkezine en az 30 kilometre uzaklıkta bulunmak, şehirleşme düzeyine ulaşmak, iyi ulaşım imkanlarına sahip olmak, geniş bir hinterlanda sahip olmak, ekonomik çeşitlilik göstermek, yüksek eğitim düzeyine sahip olmak ve gelişmiş sosyal altyapıya sahip olmak yer almaktadır

Kıbrıs Barış harekatı nedir, ne zaman oldu? Ayşe tatile çıksın ne demek? Kıbrıs Barış harekatı nedir, ne zaman oldu? Ayşe tatile çıksın ne demek?

Bu kriterleri karşılayan ve il olmayı bekleyen ilçeler şunlar: Çerkezköy, Lüleburgaz, Silivri, Çorlu, Büyükçekmece, Tuzla, Kapaklı, Gebze, Çayırova, Darıca, Ereğli, Bandırma, İnegöl, Edremit, Bergama, Soma, Aliağa, Akhisar, Salihli, Torbalı, Ödemiş, Nazilli, Alaşehir, Söke, Kuşadası, Milas, Bodrum, Fethiye, Serik, Manavgat, Alanya, Polatlı, Erdemli, Silifke, Kozan, Kadirli, Ceyhan, İskenderun, Arsuz, Reyhanlı, Elbistan, Kahta, Siverek, Midyat, Nusaybin, Cizre, Silopi, Yüksekova, Erciş, Doğubayazıt, Fatsa, Ünye, Erbaa, Bafra, Çarşamba, Akçakale, Tarsus, Ergani ve Viranşehir.

Editör: Ayşegül Yaşar