Siverek'te seçimin yenilenmesi kararı sonrası ateş açıldı: 2 yaralı Siverek'te seçimin yenilenmesi kararı sonrası ateş açıldı: 2 yaralı

Ramazan ayının manevi atmosferi içinde, Müslümanlar için en kıymetli gecelerden biri olan Kadir Gecesi’ne dair bekleyiş sürüyor. Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı bu özel gece, İslam inancında “bin aydan daha hayırlı” olarak nitelendiriliyor. Peki Kadir Gecesi ne zaman kutlanacak? İşte konuya dair merak edilenler...

KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Kur'an-ı Kerim'de "Bin aydan daha hayırlı" olduğu bildirilen Kadir Gecesi, ramazanın 27. gecesi olan 5 Nisan'da idrak edilecek.

KADİR GECESİ HAKKINDA

Kadir Gecesi, İslam dininin inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafından Cebrail adlı melek aracılığıyla Peygamber Muhammed'e vahyedilmeye başlandığı gecedir.

Tarihsel olarak Ramazan ayının son günlerinde yer alır. Kur'an'da bu günün "bin aydan daha hayırlı" olduğu belirtilmiştir.

Kadir Gecesi'nden, Muhammed Peygamber'in Mekke döneminde inen ve Kur'an'ın 97. suresi olan beş ayetlik Kadir Suresi'nde bahsedilir. Bu surede, Kur’an’ın indirildiği Kadir Gecesi'nden bahsedildiği için sureye Kadir Suresi denmiştir. Kadir, "azamet" ve "şeref" demektir.

İslam inancına göre Allah, Kur'an'da Kur’an’ı Kadir Gecesi'nde indirdiğini ve bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğunu bildirmiştir.

Bakara Suresi'nin 185. ayetinde de Kur’an’ın Ramazan ayında indirildiği beyan edildiği için Kadir Gecesi'nin Ramazan ayının içinde bulunduğu bu şekilde anlaşılmaktadır.

 

Editör: Ayşegül Yaşar