Diyarbakırlı kameremana EMMY ödülü Diyarbakırlı kameremana EMMY ödülü

Irak Kürdistan bölgesi Yönetimi Dış ilişkiler Ofisi Başkanı Sefin Dizeyi, Irak petrol ihracının askıya alınmasının Türkiye’nin çok Irak’a zarar verdiğini söyledi. 

Sefin Dizeyi, 25 Mart’ta Türkiye’ye ihracı durdurulan Irak Kürdistan bölgesi petrolünün, Irak'a 5 milyar dolardan fazlaya mal olduğunu belirtti. 

“Türkiye, petrol ihracının yeniden başlamasını destekliyor”

Gazetecilerinin sorularını yanıtlayan Dizeyi, “Türkiye, Kürdistan'ın petrol ihracatının yeniden başlamasını destekliyor. Petrol ihracatının askıya alınması Irak hükümetinin 5 milyar dolardan fazla mali kayba uğramasına neden oldu. Bakanlar Kurulu yarın toplanacak. Konsoloslardan ve ülke temsilcilerinden Erbil ve Bağdat'a bu konuda yardım etmelerini istedik” dedi.

Dizeyi, Bağdat’taki yetkililerin resmi olarak Kürt petrolünü ihraç etmeye hazır olduklarını söylediklerini, ancak şu ana kadar hiçbir pratik adım atılmadıklarını da ifade etti. 

“Hakan Fidan’ın ziyareti petrol ihracı ile ilgiliydi”

Sefin Dizeyi, Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın Irak ve Irak Kürdistan Bölgesi ziyaretinin amacının Türkiye, Irak ve Kürdistan Bölgesi'nin Kürdistan petrolünün nasıl ihraç edileceğine dair görüşlerini yakınlaştırmak olduğunu da belirterek, “Teknik, siyasi, mali ve idari engellerin ortadan kaldırılması, Kürdistan petrolünün ihracatının bütçe kanununa göre yeniden başlatılması için çabalarımızı sürdürüyoruz” dedi. Dizeyi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Irak, 1.5 milyar dolar için 5 milyar dolar zarar etti”

“Paris'teki Uluslararası Tahkim Mahkemesi'nin kararı nedeniyle Kürdistan petrol ihracatının durdurulması sonucu Irak, 25 Mart'tan bu yana yaklaşık 5,5 milyar dolar mali kayıp yaşadı. Dolayısıyla Türkiye'den 1,5 milyar dolar almak için 5 milyar dolar kaybetmek matematiksel olarak mantıksız.” (K24)