Diyarbakır’da TOKİ satışa sundu Diyarbakır’da TOKİ satışa sundu

NERGİZ PARKIN

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde düğünlerde arasında uzun namlulun da yer aldığı silahlarla ateş edilmesini engellemek üzere İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri yeni bir uygulamaya başladı.

Bu kapsamda ilçedeki tüm düğün salonunda görevlendirilen ekipler, daha düğün başlamadan evlenen çiftlerin yakınlarına silahla ateş açılması durumunda söz konusu kişiler hakkında işlem yapılacağı uyarısında bulunup, nöbet tutuyor.

ATEŞ ETME SON BULDU

Poils ayrıca vatandaşlara yönlek düğün ve kutlama organizasyonlarında silahla rastgele ateş açılmasının ölüm ve yaralanmalara yol açtığına ilişkin bilgilendirmede bulunuyor.

Bu sayede düğünlerde ateş etme olayı sona ererken, ilçe halkı uygulamadan büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

TÜRKİYE'NİN SORUNU

Türkiye genellinde gerçekleştirilen düğün, asker uğurlaması, nişan ve futbolda elde edilen şampiyonluk gibi organizasyonlarda kutlamaların çoğunda silahla rastgele ateş edilirken, bu nedenle yaşananan ölüm ve yaralanmalara ilşikn görüntüler sık sık haber bültenlerinde yer alıyor.

Maalesef bugüne kadar yapılan bilgilendirme çalışmalarına rağmen ülkemizde her yıl çok sayıda kişi bu tür organizasyonlarda açılan ateş sonucu yaşamını yitiriyor veya yaralanıyor.

maganda2

YORGUN MERMİ

Çoğu kez haberlerde balkonda oturan veya yolda yürüyen kişinin yorgun mermi sonucu yaralandığına ilişkin haberler izleriz. Peki nedir yorgun mermi ve etkisi nasıl oluyor öğrenelim:

Yorgun mermi, silah ateşlendikten sonra merminin belli bir mesafeye ulaşıp, hızını kaybederek düşüşe geçtiği andaki durumuna denmektedir. Kurşun; yorgun mermi durumuna geçtiği andan itibaren havada dönmeye başlar. Bu sebepten dolayı birine isabet ettiğinde, normal mermiden daha geniş bir yara açmaktadır. Ateşlenmiş olan bir merminin namludan çıktıktan sonra, yer çekiminin de etkisi ile hem hız kazanarak hem de daha dengesiz bir şekilde yere düşmesine yorgun mermi deniliyor.