31 Mart Yerel Seçimleri'nde aday olan üç Şeyh Sait torunundan sadece birisi seçimi kazanmayı bildi.

Şeyh Sait'in torunu Ali Rıza Septioğlu'nun oğlu Faruk Septioğlu, Elazığ'da Yeniden Refah Partisi Belediye Başkan adayı oldu. Torun Septioğlu yüzde 21,14 oy ile ikinci oldu ve seçimi AKP'li aday Şahin Şerifoğulları kazandı.

Faruk Septioğlu'nun abisi Muhammet Septioğlu ise Yeniden Refah'tan Palu Belediye Başkan adayı oldu. Muhammet Septioğlu yüzde 58,78 oy alarak seçimi kazandı. Böylelikle bir Şeyh Sait torunu belediye başkanı olmuş oldu.

Şeyh Sait’in bir başka torunu Muhammed Sabır Fırat ise Saadet Partisi Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı idi. Fırat, Diyarbakır'da 5 bin 28 oy oy aldı. Sabır'ın oy oranı yüzde 0,70'de kaldı. Torun Fırat Diyarbakır'da 7. oldu.

Muhammet Septioğlu daha önce AKP’den Palu Belediye Başkanlığı için adaylık başvurusu yaptı. İkilinin babası Ali Rıza Septioğlu, Bülent Ecevit tarafından kurulan 40. hükümette Meteorolojiden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yaptı.

TÜRK SİYASETİ İLE İÇ İÇELER

Şeyh Sait'in bazı torunları siyasette önemli yerlere geldi. Septioğlu kardeşler dışındaki o torunlar ve partileri şöyle:

DEM Parti İBB Başkan adayı Meral Danış Beştaş kimdir? DEM Parti İBB Başkan adayı Meral Danış Beştaş kimdir?

Abdülmelik Fırat (DP-DYP), Fuat Fırat (MSP- RP), Ali Rıza Septioğlu (AP-CHP-DYP), Mahmut Sönmez (ANAP), Abdulillah Fırat (RP), Muhammed Akar (AKP).

ŞEYH SAİT KİMDİR ?

Şeyh Sait, 1865 yılında Şeyh Mahmud Fevzi ve Gule Hanım'ın oğlu olarak Elazığ'ın Palu ilçesinde dünyaya geldi.

Şeyh Sait, Nisan 1925'te Zaza ve Kürt asıllı aşiretlerin desteğiyle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde başlattığı isyanla tanınıyor. 
KAYNAK: odatv

Editör: EYYUP KAÇAR