Ayşegül Yaşar

Diyarbakır’ın gözde merkezi konumunda olan Sur ilçesindeki Gazi Caddesinde hafta sonları farklı trafik uygulaması hayata geçirildi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ekipleri, İnönü Bulvarı'ndan gelen araçaların Gazi Caddesine girişine izin vermedi. Ancak saat 10.00'dan önce gelen esnafın, aracını park ettmesi dolayısıyla caddede  tamamen boş kalmadı. Daha sonra trafik ekiplerinin ikazı üzerine esnaf otomobilini caddeden uzaklaştırdı.

- Esnaf, hafta içi uygulanmasını istemiyor

Gazi Caddesinde işyeri olan Süleyman Akbulut, caddenin trafiğe kapatılmasının esnafa katkısı olmayacağını söyledi.

Turizm bölgesi olması dolayısıyla hafta sonu caddenin kapalı olmasına razı olduklarını aktaran Akbulut, bazı kesimlerin mesai günlerinde de kapalı kalmasını talep ettiğini anımsattı.

Kuyumcular Çarşısına altın almaya gelenlerin araç olmadan caddeye gelmeyeceğini dile getiren Akbulut, ''Vatandaş üzerindeki para ve altın ile Gazi Caddesi'nde dolaşmayı haklı olarak tercih etmez. Güvenlik kaygısı dolayısıyla gelmezler. Ayrıca alış verişe gelenler, aldıkları eşyayı evine nasıl götürecek?  Bu nedenle hafta içi uygulanmasına karşıyız.'' dedi.

Diyarbakır’da polis memurunu öldüren zanlı tutuklandı Diyarbakır’da polis memurunu öldüren zanlı tutuklandı

WhatsApp Image 2023-08-19 at 15.53.16 (1)

Erol Öztürk ise uygulamanın zaman içerisinde ''fayda-zarar'' durumunun ortaya çıkacağına vurgu yaparak, ''Sadece Gazi Caddesi ile sınırlı olması kabul edilebilir ancak Sur'un genelinde uygulamaya geçirilmesi için tramvay olması lazım. '' ifadesini kullandı.

Yaz aylarında saat 10.00-19.00, kış aylarında ise 10.00-18.00 saatleri arasında cadde trafiğe kapalı kalacak Gazi Caddesi, Karar banka, kargo, ve taksileri kapsamayacak.