Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan, DEM Parti Van Büyükşehir Eşbaşkanı Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının Adalet Bakanlığı tarafından geri alınmasına sosyal medyadan yaptığı paylaşımla tepki gösterdi.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan, Van’daki irade gaspına ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Kesinleşen “memnu hakların iadesi” kararına karşı bir itiraz varsa izlenecek hukuki yöntem mevzuatımızda bellidir. Savcı görüldüsünün olmaması gibi gerekçelerle bu yöntemin by-pass edilmesi açıkça hukuka aykırıdır.

Dicle Elektrik: Kamu Görevini Engelleyenler 5 Yıla Kadar Hapis cezası alabilir Dicle Elektrik: Kamu Görevini Engelleyenler 5 Yıla Kadar Hapis cezası alabilir

Öte yandan bir sene önce verilmiş bir karar hakkında seçimlerden iki gün önce bu işlemin gerçekleştirilmesi; adayın, onu aday gösteren siyasi partinin ve seçmenlerin yanıltılması çabasıdır.

Anayasa uyarınca seçimlerin düzen içerisinde yapılmasından Yüksek Seçim Kurulu sorumludur. Ve bu sorumluluk en temelde seçmenin iradesini korumak görevini kapsamaktadır.”

Editör: Nazmi Kahraman