Özgür Ayaydın

2023-YKS tercih işlemleri 27 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında yapıldı. Tercih kılavuzunda üniversite kayıtlarının 28 Ağustos – 1 Eylül tarihleri arasında olacağı, 28-30 Ağustos tarihlerinde ise e-devlet üzerinden kayıt işlemlerin yapılacağı duyrulmuştu.
Adaylar ve aileleri merakla yerleştirme sonuçlarının ne zaman açıklanacağını bekliyor.

-  Aileler maliyet hesabı yapıyor

Özellikle Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde oturan öğrenciler, İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere büyükşehirlerde yeni bir hayata başlamanın heyecanını yaşıyor.

Ancak orta ve dar gelirli veliller ise alım güçlerinin iyice düştüğü ortamda çocuklarını büyükşehirlerde okutabilmenin maliyetini hesaplıyor.

--''İlk kez karşılaştığım bir durum''

Dicle Nehri’nde kaybolan gencin cansız bedenine ulaşıldı Dicle Nehri’nde kaybolan gencin cansız bedenine ulaşıldı

Eğitim Uzmanı İskan Aydeniz, yaklaşık 20 yıldır üniversite adaylarına tercih danışmanlığı konusunda destek olduğunu söyledi.

Daha önceki yıllarda daha iyi bir eğitim ve yaşam tecrübesi için çocuklarını metropollerdeki üniversiteleri tercih etmeleri için destek verip, yönlendiren ailelerin artık  bunu istemediğini aktaran Aydeniz, bunun en büyük nedeninin ekonomik kriz olduğunu vurguladı.

Ailelerin, öğrencilerinin oturdukları ildeki üniversiteyi tercih etmek için ikna çabasında olduğunu ve bu konuda kedilerinden destek talep ettiklerini aktaran Aydeniz, şöyle konuştu:

‘’Velilelerinden çocuklarından habersiz şekilde gelip onları il dışı tercih yapmamaları konusunda destek istediklerine şahit olduk. 20 yılda ilk kez karşılaştığım bir durum. Onların kaygılarını da anlıyoruz. İstanbul’da devlet yurdu çıkmayan öğrencinin masrafı, neredeyse memur maaşına eşit hale geldi.’'

iskan

- ''Tercihlerde düşüş bekliyorum''

Aydeniz, özel üniversite fiyatının geçen yıla oranla yüzde 100’ü aştığına dikkat çekerek, ''Bu yıl İstanbul başta olmak üzere büyükşehir üniversitelerine tercihlerde düşüş bekliyorum. Aynı şekilde özel üniversite kontenjanlarındaki doluluk oranında önceki yıllara göre düşüş olabilir.''