Zabıta Daire Başkanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü, insanların manevi ve dini duygularını istismar ederek dilencilik yapanlara yönelik denetim yaptı.

Merkez ilçelerde bulunan kavşaklarda, vatandaşların yoğun olduğu cadde ve sokaklarda tek başına dilenen ya da ailesi tarafından zorla dilendirilen çocuklar tespit edilerek  Çocuk Şube Müdürlüğü’ne teslim edildi.

2023 yılı içerisinde dilencilik yapan 3 bin 457 şahsa müdahale eden ekipler, dilendikleri 35 bin 578 lira paraya el koydu.

Ekipler ayrıca 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu kapsamında dilenen 132 şahsa ise 81 bin 444 lira idari para cezası kesti.

Duygu istismarı yapan dilencilere itibar edilmemesi konusunda vatandaşlara uyarıda bulunan ekipler, trafik ışıklarında dilendirilen çocukların can güvenliklerini olmadığını ailelerinin çocukları koruması gerektiği konusunda bilgilendirdi.

Aile ve Sosyal Politikalar ile İçişleri Bakan Yardımcıları Diyarbakır anneleriyle bir araya geldi Aile ve Sosyal Politikalar ile İçişleri Bakan Yardımcıları Diyarbakır anneleriyle bir araya geldi

Zabıta Daire Başkanlığı, dilencilere yönelik çalışmalarına diğer kurumlarla koordineli olarak daha kapsamlı bir şekilde devam edecek.