Yaz tatilinin son günlerini yaşayan öğrenciler, okulların açılacağı tarihi merak ediyor. Özellikle ilk kez okula başlayacak olan anaokulu ve 1. sınıf öğrencileri için uyum haftası uygulaması devam ediyor. Peki, anaokulu ve 1. sınıf öğrencileri için uyum haftası ne zaman başlayacak? MEB’in açıkladığı takvime göre, uyum haftası 4 Eylül’de başlayacak ve 8 Eylül’de sona erecek.

Anaokulu ne zaman açılacak?

2023-2024 eğitim öğretim yılında okul öncesi eğitim ile ilkokul 1. sınıfa başlayacak öğrenciler için 4-8 Eylül 2023'te uyum eğitimleri gerçekleştirilecek.

Okullar ne zaman açılacak?

MEB, 2023-2024 eğitim öğretim yılı çalışma takvimini paylaştı. Buna göre, ilk ders zili 11 Eylül’de çalacak. Okulların açılacağı tarih ise şöyle:

  • Okul öncesi eğitim ile ilkokul 1. sınıfa başlayacak öğrenciler için 4-8 Eylül tarihleri arasında uyum eğitimleri gerçekleştirilecek.
  • Diğer sınıf düzeylerindeki öğrenciler için 11 Eylül tarihinde eğitim öğretime başlanacak.

Tatil dönemleri ne zaman?

MEB’in açıkladığı takvime göre, 2023-2024 eğitim öğretim yılında tatil dönemleri şöyle olacak:

Bakandan öğretmen atamalarıyla ilgili açıklama Bakandan öğretmen atamalarıyla ilgili açıklama
  • İlk ara tatil 13-17 Kasım tarihleri arasında yapılacak.
  • Yarıyıl tatili 22 Ocak - 5 Şubat tarihleri arasında olacak.
  • İkinci ara tatil 8-12 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
  • Yaz tatili ise 14 Haziran tarihinde başlayacak.

Uyum haftası nedir?

MEB, çocuk-aile-öğretmen iş birliğinin artırılması amacıyla geçtiğimiz yıllarda uyum süreci adında yeni bir uygulama başlatmıştı. Bu uygulama kapsamında, ilk kez okula başlayacak olan anaokulu ve 1. sınıf öğrencileri için okulların açılmasından önce bir haftalık bir uyum eğitimi veriliyor. Bu eğitimde, çocuklar okul ortamına alıştırılıyor, öğretmenleriyle tanıştırılıyor ve eğlenceli etkinlikler yapılıyor.