Yeni anayasaya yüzde 90 şartı Yeni anayasaya yüzde 90 şartı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hakkında açtığı dava nedeniyle 4 Kasım 2016 tarihinden beri Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) ve Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) kararına rağmen tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, uzun bir aradan sonra suskunluğunu yarın (7 Ağustos) Kobani davası duruşmasında bozacak.

7f796256-26e7-49e6-9b96-815bffe4be5d

Selahattin Demirtaş’ın yarın Ankara’da görülecek olan ve 18’i tutuklu 81 HDP’li siyasetçinin yargılandığı Kobani Davası’nın 28. duruşmasında Edirne Cezaevi’nden SEGBİS ile bağlanarak konuşacağı öğrenildi.

Selahattin Demirtaş, 31 Mayıs’ta verdiği bir röportajda aktif siyaseti bıraktığını açıkladıktan sonra uzun bir süre herhangi bir açıklama yapmamıştı. Demirtaş, yarınki duruşma ile birlikte 31 Mayıs’tan bu yana ilk kez konuşmuş olacak.

Demirtaş, “Aktif siyaseti bırakıyorum” demişti

Demirtaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Ben kendi adıma, halkımıza layık bir politika ortaya koyamadığımız için içtenlikle özür diliyorum. Pratikteki çabalarımla bu eksiklikleri giderme sözü veriyorum. Ayrıca, bana yönelik yapıcı eleştirilere teşekkür ediyorum” demişti.

Demirtaş, siyaset gündemini önemli ölçüde etkileyen mesajının devamında şöyle demişti:

“Eleştirilerden yararlanmaya çalışacağım. Mücadeleyi cezaevinden her yoldaşım gibi dirençle sürdürürken, aktif politikayı bu aşamada bırakıyorum. Hepinize yoldaşça selam, sevgilerimi gönderiyor, hepinizi hasretle kucaklıyorum. Özgür günlerde görüşebilmek dileğiyle.”

Milletvekili Eren, Demirtaş ve Mızraklı’ya ziyaret etti

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, Kobani Davası öncesinde bugün (6 Ağustos) Selahattin Demirtaş ve onunla birlikte kalan ve yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı’yı ziyaret etti. Eren, sosyal medya hesabından, ziyaret ile ilgili şu mesajı paylaştı:

“Sevgili Selahattin Demirtaş ve değerli hocamız Adnan Selçuk Mızraklı’yı Edirne Cezaevi’nde ziyaret ettik. Değerli halkımıza ve tüm dostlara selamları var. Selçuk Hoca’nın ayrıca Devlet Bahçeli’ye özel bir mesajı var.

Adnan Selçuk Mızraklı: ‘Amed Surları çok bedbahtlar, çok zorbalar gördü. Ancak hiçbiri tek bir gedik dahi açamadı Bahçeli.’” (Kaynak:  Medyascope)