Diyarbakır'ın tanınmış ailesi uçak bağışladı Diyarbakır'ın tanınmış ailesi uçak bağışladı

Yılda 5 milyon yolcu kapasiteli ve körüklü bir havalimanı olan Diyarbakır Havalimanına DHMİ’nin hak etmesine rağmen 2 yıldır Başmüdürlük vermemesi TBMM gündemine taşındı.

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Diyarbakır Havalimanını gündeme getirdi. 

DİYARBAKIR’A 2 YILDIR VERİLMİYOR

aeroport-diyarbakyr

Yılda 5 milyon yolcu kapasiteli ve körüklü olan Diyarbakır Havalimanının Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından şu anda müdürlük statüsü ile işletiliyor. Normal şartlarda bu kapasitedeki bir havalimanının Başmüdürlük alması gerektiği belirtilirken, 2 yıldır bu hakkın verilmediği öğrenildi. 

EN AZ 50 KİŞİ İSTİHDAM EDİLIR

Diyarbakır Havalimanının Başmüdürlük statüsünü alması halinde en azından 50 kişinin daha istihdam edileceği belirtilirken, böyle bir çalışmanın 2 yıl önce başlatıldığı ancak, sonuçlandırılamadığı öğrenildi. Diyarbakır Havalimanına Başmüdürlük statüsü verilmesi halinde Batman, Siirt, Mardin ve Bingöl Havalimanlarına da buradan destek verileceği belirtildi. 

4670

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan yanıtlamasını istediği sorular şöyle:

-Bilindiği üzere Diyarbakır Havalimanı 5 milyon yolcu kapasiteli ve körüklü bir havalimanıdır. Mevcut haliyle Müdürlük olan DHMİ’nin Başmüdürlük statüsüne dönüştürülmesiyle ilgili bir çalışma var mıdır? Varsa, güncel akıbeti nedir?

“HAVA LİMANI CANLI HAYVAN İHRACATI MERKEZİ OLACAK MI?

-Hayvan yetiştiriciliğinde önemli merkezlerden biri olan Diyarbakır’da canlı hayvan ihracatının kolaylıkla yapılabilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Diyarbakır Havalimanının Canlı Hayvan İhracatı Merkezi ilan edilmesiyle ilgili çalışma var mıdır? Varsa, güncel akıbeti nedir?

-Havalimanında son güvenlik geçişinden sonra halen işlevsiz olan “Food Court” alanının faaliyete geçirilmesiyle ilgili çalışmalar var mıdır? Varsa, güncel akıbeti nedir?