Diyarbakır Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından 2-4 Kasım 2023 tarihlerinde “1. Uluslararası Kentsel ve Bölgesel Kalkınma Sempozyumu” gerçekleştirilecek.

Sempozyumda, bölgelerarasındaki gelir dağılımı dengesizliği, göç, işsizlik ve yoksulluk gibi neden-sonuç endeksli makro sorunların giderilmesine yönelik yeni bölgeselcilik yaklaşımı çerçevesinde yeni politikalar geliştirmenin yanı sıra inovatif açılımlar yapmak ve bölgesel kalkınma modelleri ile yeni bölgeselcilik yaklaşımının bilimsel bir zeminde tartışılması hedefleniyor. 

Günün olayları: 1 ölü, 5 yaralı Günün olayları: 1 ölü, 5 yaralı

Bu eksende Kent ve Bölge Tanımları, Kent ve Bölge Planlama, Kalkınma Modelleri, Küreselleşme ve Bölge Olgusu, Bölgeselleşme Eğilimleri, Kalkınma Dinamikleri, Sürdürülebilir Kalkınma, Yeşil Kalkınma, Yeni Bölgeselcilik, Göç Olgusu, Öğrenen Bölge, Kent kimliği, Yoksulluk, Karşılaştırmalı Bölgesel Analizler, Bölgesel Eşitsizlik, Bölgelerarası Dengesizlik, Mekânsal Kutuplaşma ve Yer Hareketliliği, Turizm konuları detaylı olarak ele alınacak.

İstanbul Medipol Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesinden Prof. Dr. Bekir Berat Özipek ile Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Prof. Dr. Osman Titrek de sempozyuma konuşma yapacak.