Kobani Davası'nda siyasetçilere verilen cezalar Diyarbakır’da protesto edildi. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (TJA) ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) öncülüğünde yapılan "Özgürlük ve Adalet Buluşması" eylemiyle cezalara tepki gösterildi.

Kobani Davasi Yuruyusu Kosuyolu

 DBP Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Keskin Bayındır ile DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları'nın da aralarında olduğu yüzlerce kişi, DBP İl Örgütü binası önünde bir araya geldi. Eyleme katılanlar, düdük ve zılgıtlarla ses çıkararak, kararları protesto etti. 

Kitlesel yürüyüş

Polisler, kitle il binasından yürüyüşe geçmesini engellemeye çalıştı. Polisler, “DAİŞ kaybetti onu sahiplenenler de kaybedecek” pankartının kaldırılmasını istedi.

Kitle, engele aldırış etmeyerek, İstasyon Caddesi'ne kadar yürüdü. Polisler yer yer kitleyi engellemeye çalışsa da yürüyüş devam etti.

Tulay Hatimogullari

Hatimoğulları: Dimdik direndiler

Yürüyüş, 5 Haziran 2015 DAİŞ saldırısının yaşandığı İstasyon Caddesi'nde son buldu. Sonrası açıklamalarda bulunan Hatimoğulları, Kobanê Davası kararlarını "hukuk katliamı" olarak nitelendirdi. Siyasetçilere toplamda 407 yıl hapis cezası verildiğine dikkati çeken Hatimoğulları, “Arkadaşlarımız otoriter rejime karşı insan haklarını, Alevilerin, ülkemizde yaşayan farklı halkların haklarını savundular. Kadınların haklarını savundular, doğayı savundular, insan hakkını savundular. Bir kuru ekmeğe muhtaç olanların hakkını savundular. Hukuk fakültelerinde ders olarak okutulacak savunmalar yaptılar. ‘Bizler dimdik direniyoruz, sizler de dışarıda dimdik direnin' mesajı verdiler" diye konuştu.

'Geri adım atmayacağız’

10 kişilik aile Dicle Nehri’nde mahsur kaldı 10 kişilik aile Dicle Nehri’nde mahsur kaldı

Kobanê Davası’nda verilen kararlara karşı bir kampanya süreci başlattıklarını aktaran Hatimoğulları, "Bu karar hukuki değil siyasi karardır. Erdoğan, saray ve küçük ortağının genel merkezlerinde yazdıkları iddianamelerle yazılmış bir davadır Kobanê Kumpas Davası. HDP’den, ezilenlerden, Kürt halkından intikam alma davasıdır. Bu dava düzmece davasıdır. AKP-MHP, bizlere böyle diz çöktüreceklerini sandı. HDP ve Türkiye demokrasi güçleri diz çökmedi. Bizler devrimci, sosyalist, demokrat, aydınlar olarak bir kez daha Amed’in göbeğinde sözümüz olsun ki yürüttüğümüz mücadeleden bir adım geri atmayacağız. Kürt halkının mücadelesini omuz vermekten bir adım geri adım atmayacağız” ifadelerini kullandı.

Kampanya başlatıldı

Hatimoğulları, şunları söyledi: "Bu alanda 2015’te HDP mitingi düzenlenirken, DAİŞ’in önü açıldı ve bu alanda bombalar patladı. Tam bu noktada DAİŞ’in Türkiye’de ve Ortadoğu’da önünü açanlar yargılanacaklar. IŞİD’e karşı verdiğimiz mücadelenin onurunu taşıdığımızı belirtiyoruz. İŞİD’e Kobanê direnişlerinde geçit verdirmedik, şimdi de vermeyeceğiz."

"Buraya yürüyüşümüz gerçekleşince onlarca kez önümüz kapatıldı" diyen Hatimoğulları, "Kuş uçurmam’ diyen MİT ve başındaki siyasi irade, İŞİD’in katliamları yapmasını izledi ve önünü açtı. İşte bizlerin mücadelemiz tam da bu" dedi. DAİŞ'in yaptığı katliamları hatırlatan Hatimoğulları, "Kampanyamızı Amed’de bu patlamanın gerçekleştiği İstasyon Meydanı’ndan başlıyoruz. Katliamların yaşandığı yerlere giderek, anma yapacağız. Bu katliamları gerçekleştirenlere karşı bizler direndik diye Kobanê iddianamesini tezgahladılar. Saldırılar gerçekleşince İŞİD ilk kez Kobanê'de yenildi. Buna bütün dünya halkı sahip çıkmıştır. Sadece Türkiye ve Ortadoğu’da değil, bütün dünyada derin izler bırakılmıştır."

Editör: Nazmi Kahraman