Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, Diyarbakır ve Mardin'deki yangından yaralı kurtulan hayvanların tedavisi için seferber oldu.

Sağlık İşleri Daire Başkanlığının verilerine göre, çok sayıda büyükbaş ve küçükbaş hayvanın yanında doğal yaşamın önemli bir parçası olan farklı türde canlı da yaşamını yitirdi. 

Diyarbakır'daki saldırının faili kolundaki dövmeden tespit edildi Diyarbakır'daki saldırının faili kolundaki dövmeden tespit edildi

Yangın söndürme çalışmaları sürerken 2 veteriner hekim, 3 saha çalışanıyla birlikte Van ve Mardin Büyükşehir Belediyeleri ile Dicle Üniversitesi ekipleri de ilkyardım çalışmalarında yer aldı. Ekipler, yangın bölgesinde çok sayıda hayvanın tedavisini gerçekleştirdi.  İlk müdahaleden sonra Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezine nakledilen yaralı hayvanlar, İstanbul Beşiktaş Belediyesinden gelen ekiplerle birlikte tedavi edildi.

Sağlık Daire Başkanlığı olarak ilk andan itibaren alanda müdahalede bulunduklarını ifade eden Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Sorumlusu Jehat Altun, Hayvan Bakımevi olarak ekipleriyle birlikte Diyarbakır Veteriner Hekimler Odası, Tarım İl Müdürlüğü ve Üniversite ile koordineli bir şekilde yaralı hayvanların tedavilerinin yapıldığını belirtti.

1-71

Altun, şöyle konuştu:

“İlk gün 7 koyun, 4 keçi toplam 11 yaralı hayvan bakım evine alınarak gerekli tedavileri ve bakımları yapıldı. Ertesi gün tetanos aşıları için İstanbul’a sevk edildiler. İkinci gün yine Beşiktaş Belediyesinden gelen ekiple yangının etkilediği alana gidildi. Orada çiftlik hayvanlarının gerekli tedavileri yapıldı.” 

BEŞİKTAŞ MOBİVET İLE YER ALIYOR

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ekiplerine destek olan Beşiktaş Belediyesi ekipleri de çalışmalarda yer alıyor. Beşiktaş Belediyesi Veteriner Hekimi Özgür Karadeniz, Mobivet Hayvan Ambulansı ile yangının üçüncü günü Diyarbakır’a geldiklerini söyledi. Karadeniz, “Yaşanan yangın felaketinden etkilenen hayvanların tedavisini üstlenmek üzere burada bulunmaktayız. Bugün sahadaki dördüncü günümüz. Maalesef bugüne kadar yüzlerce ölüm gerçekleşmiş olsa da geriye kalanların tedavisini Hayvan Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde buradaki ekiplerle birlikte sürdürmekteyiz. Aynı zamanda sahada da çalışmalarımız birlikte devam etmektedir. Hafif seyreden vakaları yerinde tedavi etmek üzere günlük olarak yangın bölgesinde bulunmaktayız. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına misafirperverliklerinden ve duyarlılıklarından ötürü çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Editör: HABER MERKEZİ