Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, kentin 48 Coğrafi İşaretli Yöresel Lezzetini, Karacadağ Kalkınma Ajansı'nın hibe desteğiyle bir kitapta topladı. 

Bu lezzetlerden biri de Diyarbakır'a özgü badem ezmesi. Türkiye'nin dört bir yanına ve yurtdışına gönderilen badem ezmesinin hazırlanışı ile ilgili bir de kısa film hazırlandı. İşte hem yazılı hem de görüntülü bir şekilde badem ezmesinin sofrlara yolculuğu:

badem ezmesi

Mezopotamya'nın lezzetleri geleceğe taşınıyor Mezopotamya'nın lezzetleri geleceğe taşınıyor

Hazırlanışı:

Bademler öncelikle haşlanır. Haşlanan bademler daha sonra soğuk suda bekletilerek kabuklan soyulur ve kurutulur. Bademler ve pudra şekeri ya da beyaz toz şeker (havanda dövülerek toz haline getirilir) yeterli büyüklükte bir kaba /havana alınır. Bademler ve şeker homojen bir karışım elde edinceye kadar iyice dövülür / kanıştırılır. Azar azar su ilave edilerek yoğrulur. Yoğurma sırasında isteğe bağlı gül suyu, karanfil ve/veya tarçın eklenebilir. Hamur haline gelen bu karışım düz bir tepsi veya tezgâh üzerinde merdane ile bir parmak kalınlığında açılır. Kare, eşkenar dörtgen, oval ve yuvarlak şekillerde dilim olarak kesilir ve bu şekilde tüketiciye sunulur.

Diyarbakır Badem Ezmesi / Diyarbakır Lebzüniyesi; serin, kokulardan ari, rutubetsiz ortamlarda muhafaza edilir ve kısa sürede tüketilmesi tavsiye edilir.