Diyarbakırspor'un efsane futbolcularından "Tilki Vehbi" olarak tanınan Vehbi Günay, memleketi Giresun'un Görele İlçesi'nde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Diyarbakırspor'un tarihine ismini altın harflerle yazdıran  Günay'ın vefatı futbol camiasında büyük üzüntü ile karşılandı. 

Diyarbakırspor denilince akla gelen ilk isimlerdendi.  Futbol sahasındaki performansı, gol yallarındaki  ince zekası nedeniyle "Tilki Vehbi " lakabıyla nam saldı.

Diyarbakırspor'un 3.Lig'den, 2.Lig'e 2.Lig'den de 1.Lig'e (Süper Lig) yükselen unutulmaz kadronun yıldızlarındı.  Diyarbakırspor formasını aralıksız 10 sezon giyen Günay, Süper Lig'de de 1978-79 sezonunda Fenerbahçeli Cemil Turan'ın ardında en çok gol atan ikinci futbolcu oldu.  Günay, bu durumu "ben sezon ortasında askere gittim. Yoksa gol kralı ben olurdum" sözleriyle değerlendirmişti.

"Benim memleketim Diyarbakır"

Diyarbakırspor'un ardında Mersin İdman Yurdu, Gençlerbirliği ve Zonguldakspor'da da başarılı performans ortaya koyarak futbol  tarihine geçen Vehbi Günay, futbolu bıraktıktan sonra da Diyarbakır'dan kopmadı.  Giresunlu olmasına rağmen kendisini "ben Diyarbakırspor'lu ve Diyarbakırlı Vehbi'yim" diye  tanıtıyordu.

Son olarak bu yıl 24 Haziran'da Diyarbakırspor'un 55.yılı kutlamaları nedeniyle Diyarbakır'a gelen efsane futbol adamı, "Çok büyük emek vererek yükselttiğimiz Diyarbakırspor'un bu hale düşmesinden dolayı kahroluyorum " diyerek duygu dolu anlar yaşamıştı.

Kalp krizine yenik düştü

Vehbi Günay, memleketi Giresun'un Görele İlçesi'nde kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Ambulansla Görele Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Günay tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Günay'ın vefatı futbol camiasını yasa boğdu.   Diyarbakırspor'un eski başkanı Dr. Abdurrahman Yakut, yaşayan bir tarihi kaybettiklerini belirterek, "Son olarak 24 Haziran'da beraberdik. Daima görüşüyorduk. Diyarbakır'ı çok seviyordu. Yeri kolay  dolmayacak bir efsane. Hepimize Diyarbakırspor'u sevdirdi. Türk futbolunun kaybı. Allah'tan rahmet diliyorum. Çok üzgünüm. Ailesi ve futbol camiasının başı sağ olsun"  dedi.

Futbol: TFF 2. Lig'de görünüm Futbol: TFF 2. Lig'de görünüm

a22dbbc4-9c7d-4c26-a91f-dcfc6498059a

Vehbi Günay'ın takım kaptanı ve Diyarbakırspor'un efsane futbolcularından Ayhan Doğu da ''Üzüntümü tarif edecek kelime bulamıyorum. Beraber çok büyük başarılara imza attık. Çok büyük kayıp. Hepimizin başı sağ olsun " diye konuştu.

Diyarbakırspor'un efsane golcüsü Çetin İnsel de "Hepimiz onu izleyerek Diyarbakırspor'u sevdik. Bir ağabeyimi kaybettim. 24 Haziran'da Diyarbakırspor'un 55.yılı nedeniyle bir araya gelmiştik. Dün telefonda konuştuk. 15 gün sonra Diyarbakır'a geleceğini söyledi.
Diyarbakırspor onun için yaşam biçimiydi. Mekanı cennet olsun inşallah" şeklinde duygularını dile getirdi.

Diyarbakırspor sevdalısıydı

Günay'ın yakın arkadaşı ve Diyarbakırspor'un eski futbolcularından Recep Bayık ise "Arkadaşımız ve aile dostumuzdu. Diyarbakır'da her sene bir araya geliyorduk. Diyarbakırspor gerçek bir efsanesini kaybetti. Mekanı cennet olsun " dedi.

Güneydoğu Spor Yazarları Derneği (GSYD) Başkanı Mehmet Yılmaz Bay, da  "24 Haziran'da Diyarbakırspor'un 55.yılı kutlamaları nedeniyle düzenlediğimiz etkinlikte onur konuğuydu. Gerçek bir efsane ve tam bir Diyarbakırspor sevdalısıydı. Vefat haberi bizi çok üzdü. Allah'tan rahmet diliyorum. Sevenlerinin ve Diyarbakırspor ailesinin başı sağ olsun" şeklinde üzüntüsünü dile getirdi.

 Tilki Vehbi, futbola başlamasına ve Diyarbakırspor’da top koşturmasına ilişkin verdiği bir  röportajda şöyle konuşmuştu:

“Futbola Görelespor’da başladım. O yıllarda Görelespor birçok futbolcu yetiştirmişti. Görelespor’dan Kırklareli’ne transfer olunca profesyonel futbol hayatım başladı. Diyarbakırspor’a 1974 yılında transfer oldum. Tam 9 sezon Diyarbakırspor forması giydim. Takımı 3. Lig, 2. Lig ve 1. Lig’e çıkaran futbolculardan biriyim. Diyarbakırspor’un 1. Lig'de 7 hafta lider kalıp sezonu ilk 5 arasında bitirdiği 1978-79 sezonunda attığım gollerle büyük katkı sunduğumu düşünüyorum.”

Diyarbakırspor’dan sonra başka takımlarda da oynar Tilki Vehbi ve bu takımların başarısında da rolü vardır. Gençlerbirliği’nin 2. Lig'de  şampiyon eden ekipte,  Zonguldakspor’u 1.Lig'e taşıyan futbolcular arasındadır.

Gol krallığı ve unutulmaz goller

Tilki Vehbi futbol hayatı boyunca 4 kez gol krallığını elde etti. 4 kez gol kralı olmak az futbolcunun gösterdiği başarıdır.  Unutulmaz golleri de vardır elbette. Kritik bir maçta Diyarbakırspor formasıyla Fenerbahçe’ye attığı röveşata gol gibi: “Fenerbahçe 2-0 öndeydi. Sonra ben iki gol atınca berabere bitti maç. Röveşata attığım gol çok" demişti.